A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Limanowscy Seniorzy studentami Akademii Ignatianum

24.12.2018
Przed nami radosny czas kolędowania, który w tradycji polskiej zawsze odgrywał ogromną rolę. W przedświątecznym okresie, 18 grudnia, Seniorzy gminy Limanowa wraz z kierowniczką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej Dorotą Musiał, wybrali się do Krakowa, by zasiąść w studenckiej auli i poczuć się przez moment jak prawdziwi studenci. W Akademii Ignatianum w Krakowie w ramach Uniwersytetu III Wieku, uczestniczyli w niezwykłym wykładzie na temat kolęd pt.: „Kolędy w kulturze polskiej”.


 

Prelekcję wygłosił ksiądz prof. dr hab. Stanisław Ziemiański. Kapłan jest autorem wielu kolęd i pieśni kościelnych. Do dziś skomponował 2335 utworów, spośród których ok. 1/3 czeka na opublikowanie. Jak sam podkreślał w wywiadach najczęściej są to melodie do własnych tekstów. Wykład był niezwykle wartościową, bogatą w treści  odwołującą się do polskiej kultury, tradycji i zwyczajów lekcją, którą z przyjemnością wysłuchali słuchacze. Przy tej okazji nie obyło się oczywiście bez kolędowania najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

Warto przypomnieć, że Akademia Ignatianum  jest jedną z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świecie, słynących z prestiżu oraz wysokiego poziomu nauczania. Nazwa uczelni „Ignatianum” została wprowadzona na początku lat 90. ubiegłego wieku i nawiązuje do założyciela zakonu jezuitów: św. Ignacego z Loyoli. Seniorzy mieli także możliwość zwiedzenia Centrum Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!" znajdującego się na terenie tzw. "Białych Mórz" w sąsiedztwie Łagiewnik. Centrum jest najważniejszym w Polsce i na świecie ośrodkiem żywej pamięci osoby i dzieła Papieża Polaka. To duchowy kościół Karola Wojtyły, wotum dziękczynne narodu polskiego oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którym bliska była Osoba i Jego dzieło bez względu na ich narodowość i wyznanie. Przekazana przez Papieża Polaka spuścizna myśli, postaw, wyborów, a zwłaszcza umiejętność jednoczenia ludzi wokół wspólnego dobra - stanowią bezcenną wartość nie tylko naszego pokolenia. Kolejną atrakcją programu było  Muzeum Jana Pawła II znajdujące się przy Sanktuarium św. Jana Pawła II. Muzeum istnieje od 2013 r. Obecnie można zwiedzać wystawę „Nasz Papież”. Stanowi ona dyptyk wprowadzający zwiedzających w świat Karola Wojtyły: poety, filozofa, duszpasterza, ojca soboru. W pierwszej części zaprezentowane są etapy dojrzewania Karola Wojtyły, poczynając od Wadowic, gdzie przyszedł na świat, a kończąc na Lublinie i Krakowie, gdzie Papież wpisał się najbardziej jako kapłan i teolog. Druga część ekspozycji poświęcona jest czterdziestu encyklikom Jana Pawła II. Seniorzy z Limanowej podziwiali pamiątki z Wadowic, rzeczy ze słynnej Franciszkańskiej 3, przedmioty, które otrzymał nasz Rodak w czasie całego pontyfikatu. Przez cały czas zwiedzania można było oglądać film z Papieżem w roli głównej, wyświetlany w odrębnej sali. Po zwiedzaniu Limanowianie udali się do Łagiewnik. Punktualnie o godz. 15.00 w Kaplicy pomodlili się koronką do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie wyjazdu wszyscy udali się na świąteczny spacer oświetlonymi i udekorowanymi uliczkami Krakowa. Rynek, ul. Floriańska, Sukiennice zapierały dech w piersiach mieniącymi się światełkami i iluminacjami świątecznymi. Kraków w świątecznej szacie urzeka, kusi i czaruje mieszkańców oraz licznie odwiedzających go w tych dniach turystów. Tutaj szczególnie można poczuć niepowtarzalną atmosferę świąt. Po całym dniu, późnym wieczorem Seniorzy wrócili do domu, przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami, ubogaceni wiedzą i z ogromnym zapałem do wspólnego kolędowania.
Warto podkreślić, że wykład był jednym z licznych przedsięwzięć organizowanych przez GOPS i adresowanych do osób starszych na terenie gminy Limanowa w ramach zadania dofinansowanego ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu  „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+”.
 
 


Liczba wyświetleń: 439
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30