Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

​,,Dzikie pszczoły” w Gminnej Bibliotece w Pisarzowej

22.04.2024
Czwartkowe, późne popołudnie w Bibliotece Publicznej w Pisarzowej było niezwykle inspirujące dzięki fascynującemu wykładowi doktor Justyny Kierat poświęconemu dzikim pszczołom. Temat ten przyciągnął liczne grono miłośników przyrody i pszczelarzy z całego regionu. Prelekcji towarzyszyła bogata wystawa fotografii, na których autorka ujęła różne gatunki dzikich pszczół, tworząc barwne, zachwycające kompozycje.

Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który przedstawił wykładowczynię. W prelekcji wziął udział także gospodarz gminy, Jan Skrzekut, Adam Dudek, były prezes banku Spółdzielczego w Limanowej, a obecny prezes Koła Pszczelarzy w Limanowej wraz z członkami koła, ambasador dr Stanisław Smoleń, Stanisław Rząsa – emerytowany nauczyciel i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrej oraz okoliczni mieszkańcy.Przybyła prelegentka, Justyna Kierat, biolog, ekspertka w dziedzinie entomologii, wnikliwie wprowadziła nas w fascynujący świat pszczół. Omówiła różnorodność gatunków pszczół, opisując ich niezwykłe zachowania i rolę, jaką pełnią w ekosystemie. Szczególny nacisk położyła na pszczoły niemiodne, które często pozostają w cieniu swoich bardziej znanych kuzynów, jednakże ich rola w zapylaniu roślin jest równie istotna.

W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się o zagrażających im czynnikach, które prowadzą do ich ginięcia. Prelegentka podkreśliła problematykę utraty siedlisk, zanieczyszczenia środowiska i stosowania pestycydów, które stanowią poważne zagrożenie dla dzikich pszczół.Obecność pszczelarzy i członków kół pszczelarskich na spotkaniu była niezwykle cenna. Ich doświadczenie i pasja stanowiły wartościowy wkład w dyskusję po wykładzie. Słuchacze chętnie wymieniali się spostrzeżeniami, pytali o praktyczne aspekty ochrony pszczół i dzielili się pomysłami na lokalne inicjatywy poprawiające warunki życia dla tych pożytecznych owadów.

Całość wykładu została poparta bogatą prezentacją, która ilustrowała omawiane zagadnienia i przykuwała uwagę uczestników. Po zakończeniu prezentacji słuchacze oglądali urokliwe zdjęcia prezentowane na wystawie, prowadząc dalsze rozmowy przy kawie, wymieniając swoje kontakty i planując wspólne działania na rzecz ochrony pszczół. Uczestnicy mówili o pszczelarstwie jako jednym ze sposobów  wykorzystania środowiska naturalnego człowieka, a także o jego historii, która od wielu wieków jest rozwijana.

Pierwsze ślady stwierdzające zainteresowanie człowieka miodem pochodzą z malowideł skalnych wykonanych najprawdopodobniej w 7000 – 12000 lat temu. Pierwotnie pszczelarstwo miało charakter polowania na pszczoły, niszczenie gniazd i rabowanie miodu. Ten sposób pozyskiwania miodu stosowany jest obecnie w trudno dostępnym terenie gór Nepalu i dotyczy pszczoły Apis dorsata. Za kolebkę współczesnego pszczelarstwa uważa się basen Morza Śródziemnego, a w szczególności kraje takie, jak Egipt, Grecja, Palestyna i wyspę Kretę. Pierwsze przejawy otaczania pszczół kultową opieką pochodzą z okresu ponad 4000 lat p.n.e.

Wykład o dzikich pszczołach był nie tylko źródłem wiedzy, ale także impulsem do działania. Wszyscy opuścili bibliotekę z większą świadomością, zapałem do ochrony środowiska naturalnego, zachowania ich naturalnych siedlisk oraz troską o przyszłość dzikich pszczół.Gminna Biblioteka Publiczna w Pisarzowej serdecznie zaprasza do oglądania wystawy Justyny Kierat, która będzie dostępna do 2 maja 2024 r. Bohaterki wystawy zostały sfotografowane w różnych miejscach Polski, a część zdjęć została zrobiona właśnie w Krakowie. Wystawa została wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Justyna Kierat - biolog, ilustratorka i edukatorka przyrodnicza. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła pracę doktorską na temat pszczół samotnic. Bada różnorodność gatunkową pszczół w różnych miejscach Polski, m.in. Krakowie, Warszawie i Kampinoskim Parku Narodowym. Szczególnie interesują ją pszczoły zamieszkujące miasta oraz zagadnienia związane z ich ochroną.


Liczba wyświetleń: 224
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne