Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Informacja dla przedsiębiorców dotycząca dostosowania stawek VAT

28.01.2022
Szanowni Państwo,
 
Ministerstwo Finansów informuje, że w związku z wprowadzonymi rozwiązaniami w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 – stawki VAT w kasach rejestrujących muszą zostać dostosowane do zmian od 1 lutego 2022 r. na okres sześciu miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.
 
Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0. wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.
 
Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj. np.
  • mięso i ryby oraz przetwory z nich
  • produkty mleczarskie
  • warzywa i owoce i przetwory z nich
  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze
  • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Właściwego przyporządkowania stawki VAT do danego towaru w kasie rejestrującej może dokonać samodzielnie podatnik lub przy pomocy serwisanta kas, tak aby od 1 lutego 2022r. była możliwa sprzedaż towarów wg właściwych stawek tego podatku.


Liczba wyświetleń: 2987
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne