Informacja dla przedsiębiorców dotycząca dostosowania stawek VAT

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Finansów informuje, że w związku z wprowadzonymi rozwiązaniami w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 – stawki VAT w kasach rejestrujących muszą zostać dostosowane do zmian od 1 lutego 2022 r. na okres sześciu miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.

Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0. wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.

Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj. np.
  • mięso i ryby oraz przetwory z nich
  • produkty mleczarskie
  • warzywa i owoce i przetwory z nich
  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze
  • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Właściwego przyporządkowania stawki VAT do danego towaru w kasie rejestrującej może dokonać samodzielnie podatnik lub przy pomocy serwisanta kas, tak aby od 1 lutego 2022r. była możliwa sprzedaż towarów wg właściwych stawek tego podatku.