Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück"

22.04.2024

17 kwietnia 2024 roku w Limanowskim Domu Kultury w Limanowej odbyła się uroczystość podsumowania V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” połączona z wręczeniem nagród.

Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kłodnem - Romana Ciesielczyka. Współorganizatorem była również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu - Filia w Limanowej. Patronat nad konkursem objęli Wójt Gminy Limanowa oraz Małopolski Kurator Oświaty.

Rozpoczynając galę, dyrektor przypomniał ideę, która od wielu lat przyświeca konkursowi, wcześniej recytatorskiemu a obecnie plastycznemu, a jest nią pamięć o więźniarkach obozu w Ravensbrück zgodnie z przesłaniem tablicy upamiętniającej ich losy: „Jeśli echo ich głosów umilknie – zginiemy”.

W tegorocznym podsumowaniu nawiązano do niedawno zmarłej więźniarki obozu w Ravensbrück, Wandy Półtawskiej, która jako jedna z 74 kobiet, nazywanych „królikami” była poddana pseudomedycznym operacjom doświadczalnym przez niemieckich lekarzy. Po przeżyciu obozowych lat, pełnych niewyobrażalnych cierpień, Wanda jako lekarz psychiatrii oraz bliska przyjaciółka Jana Pawła II, przekazywała kolejnym pokoleniom  jak cenną wartością jest życie każdego człowieka. Jako gość specjalny głos zabrała Małgorzata Wróbel, pedagog i wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mszanie Dolnej, która na podstawie swoich wieloletnich i bliskich relacji z Wandą, przybliżyła młodzieży postać tej znanej więźniarki. Zwróciła przede wszystkim uwagę na wartość prawdziwej przyjaźni i zachęciła młodych ludzi do pracy nad sobą oraz każdą relacją z drugim człowiekiem w jaką wchodzą z swoim życiu.Nawiązaniem do życia Wandy była projekcja zwiastunu filmu Wojciecha Dębowskiego o „królikach” z Ravensbrück. Po filmie, Wójt Gminy Limanowa, Jan Skrzekut w swoim wystąpieniu zwrócił się do młodych z przesłaniem, aby przede wszystkim pamiętali o tragicznych, wojennych wydarzeniach i wyciągali z nich wnioski.W kolejnej części nastąpiło wręczenie nagród w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Sponsorami konkursu byli: Wójt Gminy Limanowa, Szkoła Podstawowa w Kłodnem, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu - Filia w Limanowej, Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej.

Nagrody wręczali: Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej – Edyta Król, Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filii w Limanowej – Paulina Ablewicz, wychowawca i pedagog Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej – Małgorzata Wróbel oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kłodnem – Roman Ciesielczyk.KATEGORIA UCZNIÓW KLAS VII-VIII:

I miejsce: Świerczek Jakub, Szkoła Podstawowa im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem
II miejsce: Mól Gabriela, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Marii Konopnickiej w Limanowej
III miejsce: Jamer Milena, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie
III miejsce: Smoleń Miłosz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie

Wyróżnienia:
 
Jawor Wiktoria, Szkoła Podstawowa w Krasnem Potockiem
Maciuszek Eliza, Szkoła Podstawowa B. Chłopskich w Rogach
Szewczyk Marta, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Marii Konopnickiej w Limanowej
Woźniak Antoni, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie
Wójtowicz Gabriela, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Marii Konopnickiej w Limanowej. 
 
KATEGORIA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH:
 
I miejsce: Gruszka Szymon, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni
I miejsce: Leśnicka Lena, Katolickie Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu
II miejsce: Górska Dominika, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej
III miejsce: Giercuszkiewicz Anna, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu
 
Wyróżnienia:
 
Duda Julia, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej
Hynek Magdalena, Zespół Szkół Techniczno-Usługowych Trzebinii
Janus Milena, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej
Koziej Aleksandra, Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie
Mrowca-Kuscorz Urszula, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku
Symonowych Yelyzaveta, Zespół Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Wrona Zuzanna, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na wystawę prac konkursowych oraz poczęstunek.


Liczba wyświetleń: 340
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne