A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

„Poproszę książkę na receptę…” – czyli spotkanie w Siekierczynie

01.12.2017
Książki kształtują ludzi, literatura stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i drugim człowiekiem – to główne przesłanie, które przyświecało międzypokoleniowemu spotkaniu w Szkole Podstawowej w Siekierczynie II z   dr Wandą Matras-Mastalerz  pt.: „Książki na receptę z receptą na życie”. Organizatorem spotkania był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej - dzięki któremu realizowany jest ten projekt, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi - Filia Siekierczyna – oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Siekierczynie. Podczas spotkania obecni byli Kierownik GOPS – Dorota Musiał, Specjaliści Pracy Socjalnej: Magdalena Wiktorek i Agnieszka Garbień, dyrektor Szkoły Podstawowej – Józefa Setlak, bibliotekarka Janina Kwit oraz Maria Trzupek, główna księgowa biblioteki Joanna Stanisz, seniorzy, rodzice nauczyciele oraz uczniowie. Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Biblioteki w Starej Wsi, który przywitał wszystkich oraz przedstawił pochodzącą z Młynnego prelegentkę oraz jej dorobek naukowy. Dumni jesteśmy z faktu że Pani dr Matras emocjonalnie jest związana z ziemia limanowską.  Następnie głos zabrała pani Wanda, która prowadząc spotkanie wprawnie angażowała zarówno dzieci jak i dorosłych, przekazując im ważne treści. Rozpoczęła cytatem Sienkiewicza: Gdy się ktoś czyta, zawsze się czegoś nauczy, albo się czegoś nauczy, albo się uśmiechnie, albo zaśnie – w każdym razie skorzysta”. Słuchacze z pewnością dużo skorzystali ze spotkania, okazji do uśmiechu nie brakowało, a prelegentka zadbała o to, by nikt nie zasnął.

Zaznajomiła wszystkich z pojęciem „książki na receptę”, które jako pierwsze zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, a potem w Wielkiej Brytanii, Walii, Danii, Norwegii i Nowej Zelandii. Literatura ma ogromne znaczenie, ma wielką siłę, którą oddziałuje na czytających, jest to lekarstwo, które podaje się potrzebującym przez oko i ucho.  Terapeutyczne książki można podzielić na psychoedukacyjne, psychoterapeutyczne i relaksacyjne. Poruszają ważne problemy, z którymi spotykają się dzieci i młodzież: brak akceptacji, odrzucenie, choroba i odmienność rówieśników, lęki. Fachowo dobrana literatura pomaga zrozumieć trudności i podsuwa sposoby na poradzenie sobie z nimi. Wanda Matras biblioterapią zajmuje się zawodowo, wszystkim zebranym zaprezentowała tytuły i autorów z tej dziedziny, poleciła teksty biblioterapeutyczne, po które warto sięgnąć. Spotkanie przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze, sprzyjało integracji pokoleniowej, zacieśnianiu więzi. Pani Wanda nawiązała doskonały kontakt ze wszystkimi słuchaczami, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem i skupieniem. Był to z pewnością mile i pożytecznie spędzony czas, okazja do przypomnienia zalet, które płyną z obcowania z literaturą i zachęta do sięgania po książkę w każdym wieku. Wykładowczyni zwróciła uwagę na potrzebę czytania książek dla dzieci przez rodzicowi i dziadków przynajmniej przez 20 minut dziennie, gdyż w ten sposób następuje ogromny wzrost zainteresowania książką od najmłodszych lat oraz rozwoju intelektualnego i duchowego dziecka. Spotkanie było uczta duchową która uzmysłowiła nam potrzebę pokoleniowej wspólnej pasji jaka jest książka.

Zadanie dofinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu  „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”


Liczba wyświetleń: 349
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30