A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Uczniowie ZS nr 1 w Starej Wsi z wizytą w Rumunii

07.04.2017
To już  po raz ostatni  uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi w dniach od 26 marca do 1 kwietnia 2017 roku w ramach realizacji projektu Erasmus + Healthly Herbs Outlook brali udział w Short Term Exchange of Pupils. Łącznie  w czasie trwania projektu wyjechało do partnerskich szkół 16 uczniów naszej szkoły. 
Niektóre rzeczy często nas nie tylko zachwycają ale równocześnie zaskakują. I tak było  tym razem w Rumunii, w Vulcana - Bai, małej miejscowości położonej ponad 100 km na północ od Bukaresztu, gdzie w jednej wiosce mieszkają ludzie wyznający trzy religie: prawosławie, islam i judaizm, o czym świadczą stojące  w niedalekiej odległości od siebie świątynie, które mówią nam o niezwykłej religijności mieszkańców. Ludzie tutaj są szczęśliwi na swój sposób, chociaż bardzo często nie mają wiele to jednak wszystkim chętnie się dzielą  z przybywającymi do nich turystami i starają się ugościć ich w swoich domach jak najlepiej. Bardzo ciekawa jest również społeczność skupiająca się wokół malutkiej szkółki w Vulcana – Bai, do której w obecnym roku szkolnym uczęszcza zaledwie 56 uczniów. Kolorowe mundurki dla dziewczynek oraz garnitury u chłopców są wizytówką tej szkoły. To właśnie na zaproszenie tej szkoły uczniowie i nauczyciele ZS nr 1 w Starej Wsi przyjechali do Rumunii.

Zarówno nauczyciele, rodzice i uczniowie chętnie współpracują  z innymi europejskimi szkołami, by dzięki tej współpracy dzieci mogły chociaż raz w życiu wyjechać za granicę,  aby poznać coś nowego i spotkać się z inną kulturą. Wyjazd do Rumunii był ostatnim spotkaniem,  w którym brało udział 6 uczniów i 3 nauczycieli z tej szkoły  Uczniowie mieli okazję zobaczyć ciekawe miejsca związane z realizacją projektu, brać udział w różnorodnych warsztatach i wycieczkach oraz mieszkać w domach  rumuńskich rówieśników i poznać ich rodzinne tradycje czy zwyczaje.  Wizyta uzmysłowiła uczniom jak wiele nas różni ale jednocześnie jak wiele nas łączy oraz jak ważne jest nawiązywanie przyjaźni i przełamywanie barier kulturowych czy wyznaniowych. Nauczycielom było miło usłyszeć słowa pochwały pod adresem uczniów za wspaniałe przygotowanie się do spotkania poprzez przygotowanie prezentacji z wykorzystaniem programu Prezi,  występu artystycznego na ceremonię zakończenia spotkania oraz zaprezentowanie utworu muzycznego skomponowanego przez jednego z naszych uczniów.  

Koordynatorów projektu Erasmus+ Helthly Herbs Outlook, czeka jeszcze ostatnie spotkanie. Tym razem w Polsce – w Zespole Szkół nr 1 w Starej Wsi. Będzie to tak zwany Transnational meeting, który odbędzie się na początku  czerwca. Będzie to zjazd koordynatorów z wszystkich krajów biorących wraz z nami udział w projekcie. Do Starej Wsi przyjadą nauczyciele z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji. Ich zadaniem będzie napisanie raportu końcowego, w którym zostaną ujęte wszystkie działania projektowe zarówno międzynarodowe, jak i działania lokalne. Zarówno koordynatorzy, jak i uczniowie biorący udział w projekcie życzą sobie udanego spotkania no i przede wszystkim podtrzymywania przyjaźni, które nawiązali.

 
 
 
 
 


Liczba wyświetleń: 514
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30