Tradycje wielkanocne w Szkole Podstawowej w Kaninie

09.04.2019
Nasza polska obrzędowość związana ze Świętami  Wielkanocnymi  jest wspaniała i bogata, ale także Niedziela Palmowa ma w naszej ludowej tradycji wyjątkowo barwną oprawę. Stanowią ją przede wszystkim   palmy, które tradycyjnie przybiera się ręcznie wykonanymi kwiatkami z bibuły oraz kolorowymi wstęgami. Aby tę cudowną palmową tradycję podtrzymywać a nawet wzbogacać, w Szkole Podstawowej w Kaninie- już drugi rok z rzędu  – przez cztery piątkowe popołudnia  zorganizowano warsztaty wielkanocne.

Jedna z sal szkolnych zamieniła się w wielobarwny warsztat, przy którym pracowały dzieci -nawet maluchy z zerówki – a także rodzice i nauczyciele na czele z panią dyrektor Haliną Śmierciak.  Rolę mistrzyni dla pracujących pełniła pani Stanisława Oleksy - artystka ludowa biegła w sztuce bibułkarskiej oraz rodzice Anna Tobiasz, Agnieszka Plata, Alicja Gancarczyk, Barbara Hebda, Anna Joniec, Jadwiga Lis, Katarzyna Lis, Iwona Gucwa i nauczyciele Krystyna Raszek, Renata Lis, Katarzyna Ziaja oraz pracownik szkoły Monika Gancarczyk. Uczestnicy wyczarowali prawdziwe cudeńka.  Przepięknie ozdobione jajka wielkanocne, palmy, zajączki  i kurczaczki przerosły oczekiwania autorów.

Na zakończenie wspólnej pracy dyrektor szkoły - Halina Śmierciak, która ze strony szkoły była główną organizatorką i zarazem uczestniczką warsztatów, podziękowała wszystkim za zaangażowanie w warsztaty podkreślając, że przyniosły one wiele radości i satysfakcji uczestnikom. Powstałe stroiki przeznaczone były m.in. na charytatywny kiermasz wielkanocny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Warsztaty wielkanocne to znakomity pomysł na kultywowanie tradycji, integrację międzypokoleniową i kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej. Inicjatywa ta stała się tradycją Szkoły w Kaninie i stanowi jej chlubę.