A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

,,Artyści Gminy Limanowa dzieciom” – podsumowanie ferii w gminnych bibliotekach

28.01.2019
Wszystko, co dobre szybko się kończy, mówi ludowe porzekadło. Za nami dwutygodniowa przerwa od nauki i już w poniedziałek dzieci i młodzież z naszego regionu powrócą do szkolnych ławek. Po zimowej przerwie pozostaną miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom „Ferii w Bibliotece” nie będzie brakowało. Tegoroczne zajęcia organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi i jej filie przebiegały pod hasłem ,,Artyści Gminy Limanowa dzieciom”.


 
W tym miejscu należy się ukłon wszystkim twórcom ludowym, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas najmłodszym. Na dzieci czekały warsztaty, podczas których robili cuda z bibuły pod czujnym okiem – Stanisławy Oleksy z Męciny. Teresa Dudziak z Pasierbca wprowadziła uczestników w ciekawy świat rysunków ,,mandali”. Warsztaty prowadziły także Koła Gospodyń Wiejskich z Rupniowa Centrum i Łososiny Górnej. W trakcie ferii nie zapomniano o Babciach i Dziadkach, którzy licznie zgromadzili się w bibliotecznych progach obchodząc swój dzień. Najaktywniejsi czytelnicy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi i wszystkich bibliotecznych filii pojechali na warsztaty do MCK ,,Sokół” w Nowym Sączu w ramach Bonu Kultury. Zajęcia w sądeckim centrum kultury z prowadzone były pod hasłem ,,Na polanie pod kopką – dawne zabawy i zabawki ludowe”. Dzieci miały okazję zobaczyć, czym bawiły się ich babcie i dziadkowie. Trzeba przyznać, że drewniane koniki, lalki ze słomy, pukawki czy drewniane koguciki robiły prawdziwą furorę. Na pamiątkę dzieci zabrały ze sobą gliniany gwizdek w kształcie ptaszka, który podczas warsztatów własnoręcznie ozdobiły.Ferie to także okres wzmożonej aktywności ruchowej i wycieczek w góry. Z myślą o bezpieczeństwie Adam Mazuga – przewodnik beskidzki podczas spotkania opowiadał dzieciom i dorosłym co ze sobą zabrać i jak organizować górskie wycieczki, by nie narazić się niebezpieczeństwo. Jest to temat cały czas aktualny, gdyż co chwilę telewizja podaje przykłady nieodpowiedzialnego zachowania się turystów w Tatrach. A że ferie przypadły jeszcze w okresie świątecznym nie obyło się bez wspólnego kolędowania. W bibliotece w Starej Wsi dodatkowo dzień ten uświetnił występ uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej, a w bibliotece w Rupniowie dziecięco – młodzieżowa grupa kolędnicza. Rozdane zostały także dyplomy i nagrody w kategorii ,,Czytelnik Roku”. We wszystkich filiach nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych. Uczestnicy mogli posłuchać czytanych bajek, a także pograć w ciekawe gry planszowe, czy bawić się wspólnie ze znajomymi w zgadywanki, quizy i kalambury. Wszystko to sprawiło, że nie było miejsca na nudę. Jak się okazuje ciekawa i różnorodna oferta jest w stanie wyciągnąć młodych sprzed ekranów komputera i telewizora. Nasza instytucja od lat wprowadza model skandynawski, w którym biblioteki to miejsca spotkań dzieci, młodzieży i seniorów. Biblioteki i inne instytucje kultury nie mają wyłącznie zaspokajać utarte potrzeby środowiska, ale mają  także generować nowe, wychodząc w ten sposób naprzeciw społecznym oczekiwaniom.


Liczba wyświetleń: 339
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30