A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Inauguracja obchodów Stulecia Niepodległości w Pisarzowej

09.11.2018
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica i jednocześnie niepowtarzalna okazja do podejmowania działań służących budowaniu wśród dzieci i młodzieży poczucia wspólnoty, dumy z bycia Polakiem i kształtowania tożsamości narodowej.   Jednym z takich działań jest przygotowana  przez Szkołę Podstawową im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej wystawa „Historia bliska  – w 100 -  lecie niepodległości”, która zainaugurowała uroczyste obchody.

Zbiór przygotowany w oparciu o materiały historyczne składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ilustruje i opisuje losy pisarzowskich legionistów oraz przymusowo wcielanych do armii austriackiej żołnierzy. Druga część wystawy to militaria z okresu I wojny światowej, np. hełmy, łuski armatnie czy pociski szrapnelowe. Różnorodność źródeł przemawia do wyobraźni oglądających wystawę, pozwalając tym samym lepiej poznać historię naszej „małej Ojczyzny” z okresu dążenia do niepodległości.Zgodnie z programem obchodów stulecia niepodległości, 8 listopada 2018 roku uczniowie przeszli śladami Józefa Piłsudskiego i legionistów po Pisarzowej. Najmłodsi złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku upamiętniającym Pisarzowian poległych za Ojczyznę. Klasy czwarta i piąte poszły na miejscowy cmentarz oddać hołd pochowanym tam uczestnikom I wojny światowej. Młodzież klas starszych udała się na Górkówkę.  Należy nadmienić, że Józef Piłsudski, wycofując się do Limanowej  po  bitwie pod Marcinkowicami, zatrzymał się tutaj na nocleg. Uczniów gościnnie  przyjęli obecni gospodarze – państwo Stanisława i Jan Górkowie. O wyjątkową oprawę spotkania zadbała ich córka - pani Małgorzata Górka. Powitała przybyłych i przybliżyła historię pobytu Komendanta Piłsudskiego w tym domu. Następnie wystąpili w kostiumach legionistów aktorzy z Teatru Robotniczego w Nowym Sączu.
 
Podniosłym momentem uroczystości było przekazanie przez przedstawicieli zespołu „Kijom Worci” ziemi przywiezionej z Zułowa na Litwie – miejsca urodzin Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie, przy akompaniamencie akordeonisty i wspólnym śpiewie pieśni legionowych, uczestnicy spotkania zostali poczęstowani żołnierską grochówką z podpłomykami. Z gościnnej Górkówki wszyscy razem udali się do szkoły, gdzie odbyła się ceremonia posadzenia Dębu Niepodległej w ziemi z miejsca narodzin Józefa Piłsudskiego. Nie sposób opisać szczególnej atmosfery, która panowała w trakcie tego wyjątkowego wydarzenia. Uczniowie przeżyli wspaniałą, wzruszającą i żywą lekcję historii. 

W dniu dzisiejszym w Pisarzowej odbędzie się dalsza część obchodów Stulecia Niepodległości, całość o godz. 15.00 rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny.


Liczba wyświetleń: 659
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30