Trwa budowa oczyszczalni ścieków w Młynnem - jednej z największych inwestycji w Gminie Limanowa

03.03.2017
                 Gmina Limanowa rozpoczęła w listopadzie 2016 roku prace związane z budową oczyszczalni ścieków w miejscowości Młynne. W dniu 8 listopada ubiegłego roku, podpisana została umowa pomiędzy Wójtem Gminy Limanowa Władysławem Pazdanem a generalnym wykonawcą inwestycji, którym w wyniku rozstrzygniętego postępowania przetargowego zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego „MACHNIK” z siedzibą w Mochnaczce Wyżnej,  w imieniu którego umowę podpisała Prezes Zarządu Danuta Machnik.
     Przekazanie placu budowy nastąpiło w obecności Mariana Mąki – Zastępcy Wójta Gminy Limanowa, pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej UG Limanowa Rafała Woźniaka – Kierownika Wydziału, Roberta Domiter  – Zastępcy Kierownika, Inspektora nadzoru Józefa Szymańskiego oraz Krzysztofa Machnika – przedstawiciela Wykonawcy.
   Całkowita wartość zadnia to 9 398 308,34zł, a jego realizacja obejmuje trzy lata. W roku  2016 wydatkowano środki na ten cel w wysokości 1 587 000,00zł,rok bieżący 2017 to kwota - 4 174 000,00zł ,a w roku 2018 zadanie będzie finansowane w wysokości 3 637 308,34zł.
Końcowy termin realizacji budowy oczyszczalni ścieków wynikający z umowy to 31 stycznia 2018.
       Gmina Limanowa na w/w zadnie pozyskała dofinansowanie w formie umarzalnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie  w wysokości 3 000 000,00zł.
            "Jest to początek jednej z największych inwestycji na terenie naszej Gminy –mówi Władysław Pazdan Wójt Gminy Limanowa - oczyszczalnia która powstaje w sołectwie Młynne przyjmie ścieki z całej zachodniej części Gminy Limanowa począwszy od sołectwa Sowliny,  a skończywszy na sołectwie Rupniów."
            Oczyszczalnia ścieków w Młynnem będzie miała przepustowość 915m3/dobę i zapewni docelowo oczyszczanie ścieków dopływających z sołectw: Bałażówka, Kisielówka, Koszary, Łososina Górna, Makowica, Młynne, Nowy Rybie, Pasierbiec, Rupniów, Sowliny, Walowa Góra. Przedsięwzięcie realizowane jest na działkach o nr ew. 500/11 i 500/14 o powierzchni 43 arów. Oczyszczalnia ścieków działać będzie w oparciu o technologię membranową MBR opracowaną przez firmę Schwander Polska Sp. z.o.o, która charakteryzuje się  dłuższą żywotnością dzięki wykorzystaniu trwałych materiałów, energooszczędnością i łatwością czyszczenia.  W ramach realizowanego projektu powstaną między innymi: oczyszczalnia ścieków (bioreaktory, zbiorniki osadu), pompownia ścieków surowych, budynek socjalno-techniczny, wiata na osady, miejsca postojowe, ogrodzenie terenu, droga dojazdowa do oczyszczalni ścieków.