Zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew

12.01.2017
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o ochronie przyrody od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości (osoby fizyczne) mogą bez uzyskania zezwolenia: wójta, burmistrza, prezydenta miasta, wyciąć drzewa lub krzewy na działkach stanowiących ich własność pod warunkiem, że ich usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Brak obowiązku uzyskania zezwolenia dotyczy również usuwania drzew lub krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Wyjątek stanowią drzewa uznane za pomnik przyrody.

W przypadku wycinki drzew przez podmioty inne niż osoby fizyczne w tym m.in. w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej nowelizacja ustawy podwyższa obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Dotyczy ono drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Treść znowelizowanej ustawy w załączniku poniżej.