Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi

03.10.2016

Dnia 29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który ogłoszony został w 2001 r. przez Polską Izbę Książki. W trosce o rozwój czytelnictwa w inicjatywę włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wraz z filiami. Największe przedsięwzięcie miało miejsce w siedzibie biblioteki w Starej Wsi, gdzie zgromadziła się ponad setka dzieci oraz liczne grono nauczycieli i opiekunów małych czytelników.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi dla dzieci czytali: Marek Ziaja – sekretarz Gminy Limanowa, który reprezentował wójta Władysława Pazdana, radni Józef Mąką i Marek Młynarczyk, Urszula Biernat - sołtys wsi Stara Wieś, dyrektor Zespołu Szkół w Starej Wsi Halina Mąka, Iwona Koczanowicz - logopeda z Zespołu Szkół w Starej Wsi, a także rodzice i dzieci. Uczestników spotkania powitał serdecznie dyrektor biblioteki Jacenty Musiał, który nadmienił iż niezwykle ważne jest, by wciąż propagować taką formę spędzania czasu wolnego wśród dzieci i młodzieży, gdyż rozwija to wyobraźnię i buduje więzi szczególnie między rodzicami i dziećmi, dodał także że czytanie na głos najmłodszym ma ogromny wpływ na rozwój osobowości oraz wzbogaca słownictwo.

Głośne czytanie w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania miało także miejsce w filiach bibliotecznych: w Rupniowie, Męcinie, Kaninie, Nowym Rybiu i Siekierczynie, a uczestnikami spotkań byli uczniowie miejscowych szkół, nauczyciele oraz  rodzice. Wszystkim spotkaniom przyświecały słowa laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, która w trosce o rozwój czytelnictwa pisała: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.