XXII Gminny Przegląd Grup Kolędniczych za nami!

08.01.2018
W niedzielę 7 stycznia br. w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi odbył się XXII Przegląd Grup Kolędniczych z Gminy Limanowa. Podczas tegorocznej edycji gminnego kolędowania zaprezentowało sie 13 grup  - 8 dziecięcych, 2 młodzieżowe oraz 3 grupy dorosłe.

Gminny Przegląd Grup Kolędniczych oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan, który serdecznie przywitał wszystkich uczestników oraz gości. Wraz z Urszulą Biernat - sołtys Starej Wsi I oraz Markiem Młynarczykiem - radnym Gminy Limanowa podziękował on zarówno występującym, jak i opiekunom za przygotowanie grup, życząc udanych występów oraz kwalifikacji na kolejne etapy kolędowania.

Występy kolędników oceniała niezależna Komisja w składzie:
- Magdalena Kroh - etnograf
- Marta Smólczyńska - etnolog z MCK "Sokół" w Nowym Sączu
- Aleksander Smaga - muzyk z MCK "Sokół" w Nowym Sączu
która przyznała grupom następujące miejsca oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Limanowa:

w kat. grup dziecięcych:

I miejsca i nagrody w wysokości po 900,00 zł :
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Mordarce

Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" z Męciny

Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

II miejsce i nagrodę w wysokości 800,00 zł:
Grupie Kolędniczej "Z Konikiem" z Zespołu Regionalnego "Pasierbiocki" z Pasierbca
III miejsca i nagrody w wysokości 700,00 zł:
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Świetlicy Wiejskiej w Starej  Wsi
Grupie Kolędniczej "Z Szopką" Rodziny Rysiów z Koszar

w kat. grup młodzieżowych:

I miejsce i nagrodę w wysokości 1.000,00 zł:
Grupie Kolędniczej "Herody" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" z Męciny
II miejsce i nagrodę w wysokości 800,00 zł:
Grupie "Kolędnicy Starowiejscy z Gwiazdą" z Golcowa

w kat. grup dorosłych:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.500,00 zł:
Grupie "Kolędnicy z Szopką Lalkową" z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej

II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 1.200,00 zł:
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy
Grupie "Kolędnicy z Gwiazdą" z Zespołu Regionalnego "Pisarzowianie" z Pisarzowej

Komisja oceniająca występy postanowiła ponadto wydelegować siedem grup kolędniczych na dalszy powiatowy etap konkursu, który odbędzie się w dniach 20-21 stycznia br. w Kasince Małej. Do udziału w XIX Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych zakwalifikowane zostały:
- trzy grupy dziecięce z pierwszego miejsca, a więc Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Mordarce, Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" z Męciny i Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie
- młodzieżowa Grupa Kolędnicza "Herody" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" z Męciny
oraz
- trzy grupy dorosłe z pierwszego miejsca, a więc Grupa "Kolędnicy z Szopką Lalkową" z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej,  Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy, Grupa "Kolędnicy z Gwiazdą" z Zespołu Regionalnego "Pisarzowianie" z Pisarzowej.
Dyplomy oraz nagrody wszystkim prezentującym sie grupom wręczali: Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka, Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, sołtys Starej Wsi I Urszula Biernat oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał.

Podczas trwania Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych w Starej Wsi wesprzeć można będzie finansowo chorego na neurosarkoidozę Adama Dudka  z Koła Gospodyń Wiejskich  w Makowicy. Specjalnie dla Adama zakolędowała także kapela "KiciokiBand" oraz Paweł Juszczak członek Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy.