A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Narodowe Czytanie fragmentów „Wesela” w szkole im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie

05.09.2017
Narodowe Czytanie organizowane jest corocznie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W tym roku cała Polska czytała Wesele. Dramat w trzech aktach - najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. W związku z powyższym szkoła w Rupniowie, nosząca imię dramaturga, przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie 3 września.


Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.


Po krótkim wstępie, dotyczącym Stanisława Wyspiańskiego i genezy „Wesela” rozpoczęto czytanie fragmentów aktu I, który przedstawia relacje między inteligencją krakowską a chłopstwem. W Narodowe Czytanie „Wesela” włączyło się wiele osób z Rupniowa: mieszkańcy miejscowości, absolwenci gimnazjum i uczniowie szkoły; akcja miała zatem charakter międzypokoleniowy. Obsada:
Narrator – Barbara Bubula
Gospodyni – Irena Ślusarczyk
Gospodarz - ks. Łukasz Kicka
Radczyni – Anna Ślusarczyk
Klimina – Halina Piechnik
uczniowie:
Pan młody – Kacper Ślusarczyk
Panna młoda – Karolina Twaróg
Isia – Julia Smoter
Zosia – Marlena Opach
Haneczka – Marta Jurek
Dziennikarz – Krystian Ślusarczyk
Czepiec – Olgierd Halota
Poeta – Krzysztof Raczek
Maryna – Dominika Sarata
W funkcję statystów wcielili się najmłodsi: Hania, Gosia, dwie Emilki, Tobiasz, Martyna i Szymon, ubrani w piękne ludowe stroje.
Na spotkaniu obecny był przedstawiciel władz Gminy Limanowa, zastępca wójta – Marian Mąka, dyrektor Danuta Dębska, zastępca dyrektora Robert Piwowarczyk, ksiądz Kazimierz Basista, ksiądz Józef Uryga, grono pedagogiczne, obsługa szkoły i mieszkańcy Rupniowa.

W postaci dramatu doskonale wcielili się czytający, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności. W przygotowanie wydarzenia włączyły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rupniowa: Maria Franczak - przewodnicząca, Barbara Bubula, Bernadetta Gąsiorek, Halina Piechnik i Maria Pająk. Barbara Bubula omówiła symbolikę weselnej różdżki, wykonanej przez członkinie KGW. Ponadto wymienione wyżej panie i ich koleżanki z KGW w Rupniowie przygotowały tradycyjne zakąski weselne, których można było skosztować i  przypomnieć sobie tradycyjne smaki regionu.


 
Szczególnym gościem wieczoru była Stefania Mroczek - jedna z najstarszych założycielek KGW w Rupniowe, które funkcjonuje ponad 60 lat. Pani Stefania od młodości wykazywała talent wokalny: w przeszłości uświetniała śpiewem wiele uroczystości kościelnych i świeckich; wykonała piękne stare ballady, być może przez niektórych nieznane.
Koordynatorem wydarzenia była Maria Smoter, a w akcję Narodowego Czytania „Wesela” czynnie włączyły się nauczycielki: Monika Zaręba, Wioletta Bukowiec, Marta Stolarz-Zwierczyk, Halina Waktor, Beata Ryś.

Liczba wyświetleń: 2888
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30