Powiatowe obchody Dnia Strażaka i 25-lecia PSP

30.05.2017
W dniu 26 maja br. na płycie limanowskiego rynku odbywały się uroczystości powiatowych obchodów „Dnia Strażaka”, połączonych z obchodami 25-lecia powołania PSP. Uroczystości poprzedzone zostały mszą świętą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, po której strażacy i zaproszeni goście przeszli na płytę rynku. Na początku st. kpt. Wojciech Frączek, jako dowódca uroczystości, złożył raport wicewojewodzie Piotrowi Ćwikowi.  Po przeglądzie pododdziałów, gości przywitał bryg. Janusz Kurzeja, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.

Komendant PSP podziękował kolegom strażakom (OSP i PSP), pracownikom cywilnym za wkład pracy, zaangażowanie i profesjonalizm jakiemu dali wyraz wielokrotnie podczas akcji. Następnie głos zabrał wicewojewoda Piotr Ćwik, który nawiązując do tragicznych wydarzeń  w Białymstoku w których zginęło dwóch strażaków,  podziękował za trud i poświęcenie życząc limanowskim strażakom tylu powrotów, ile wyjazdów. Życzenia oraz podziękowania składali strażakom również lokalni samorządowcy wśród których znaleźli się Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka, Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz Radny Gminy Limanowa Marek Młynarczyk.

W trakcie uroczystości wręczono decyzję o włączeniu jednostki OSP Stróża i OSP Skrzydlna do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obecnie na terenie powiatu limanowskiego funkcjonuje 55 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 25 włączonych do KSRG.
Z okazji Dnia Strażaka w uznaniu zasług dla ochrony przeciwpożarowej strażacy PSP otrzymali odznaczenia państwowe, odznaki resortowe i korporacyjne oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 07 kwietnia 2017r. nadał Brązowy Krzyż Zasługi:
- dh. Marii Kordeczka
- dh. Krzysztofowi Halocie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Postanowieniem nadał Złotą Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej:
Druh Kazimierz Czyrnek - były Prezes zarządu powiatowego OSP
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Postanowieniem nadał  Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej:
- asp. sztab. Tomaszowi Dudzie.
Rozkazami personalnymi Minister Spraw Wewnętrznych nadał stopień:
- brygadiera - mł. bryg. Tomaszowi Pawlikowi,
- mł. brygadiera - st. kpt. Krzysztofowi Hyblowi,
- st. kapitana: - kpt. Dariuszowi Molkowi,
- kapitana - mł. kpt. Wojciechowi Bogaczowi

Rozkazem personalnym Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:
aspiranta sztabowego
- st. asp. Danielowi Curzydło,
- st. asp. Piotrowi Janczemu,
- st. asp. Czesławowi Kuligowi,
- stopeń: aspiranta - mł. asp. Pawłowi Wątrobie.

Rozkazem personalnym Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:
starszego ogniomistrza:
- ogn. Marcinowi Wajdzie,
ogniomistrza:
- mł. ogn. Krzysztofowi Dudzikowi,
- mł. ogn. Marcinowi Janczakowi,
- mł. ogn. Adamowi Marciszowi.

młodszego ogniomistrza:
- st. sekc. Tomaszowi Biedroniowi,
- st. sekc. Jerzemu Małucha,
- st. sekc. Piotrowi Matlągowi,
- st. sekc. Markowi Śliwie,
- st. sekc. Wojciechowi Wiktorowi.

starszego sekcyjnego:
- sekc. Mateuszowi Chlipale,
- sekc. Pawłowi Janczakowi.

sekcyjnego:
- st. str. Marcinowi Mrózkowi.

starszego strażaka:
- Pawłowi Antoszowi

19 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Bochni odznaczeni Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
kpt. Wojciech Bogacz,
st. asp. Mariusz Bukowiec,
asp. sztab. Daniel Curzydło,
• mł. ogn. Tomasz Skirliński.

Do stopnia st. kpt. awansowany został kpt. Marcin Kulig.