Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Stara Wieś I

Sołectwo o powierzchni 1355,10 ha, położone w paśmie dolin i pagórków malowniczego Beskidu Wyspowego na południe od Limanowej, przez które przepływa potok Starowiejski, uchodzący do rzeki Łososina.Miejscowość rozciąga się między wzniesieniami Jabłońca i Golcowa. Stara Wieś niegdyś została podzielona na dwa sołectwa: Stara Wieś I (Rola) i Stara Wieś II (Wola), które łącznie zamieszkuje blisko 4124 mieszkańców.

Pierwsze lakoniczne wzmianki o wsi pochodzą z 1415 roku, wtedy należała do posiadłości prywatnych, początkowo do rodziny Słupich ze Słupia, następnie do rodu Jordanów herbu Trąba. W dawnych czasach tereny dzisiejszej Roli prawdopodobnie nazywano Szyki, gdyż miejscowość zamieszkiwana była przez ludność rdzennie polską. Położenie geologiczne wsi sprawiło, że szybko rozwinęło się tutaj osadnictwo wzdłuż potoku Starowiejskiego oraz rolnictwo. W 1903 roku w Starej Wsi utworzono pierwszą Szkołę Powszechną. Wybuch I Wojny Światowej przerwał naukę i doprowadził do ruiny gospodarczej wsi. W grudniu 1914 roku na pobliskich wzgórzach Golcowa i Jabłońca została stoczona jedna z najkrwawszych bitew, zwana Bitwą pod Limanową, w której uczestniczył sam Józef Piłsudski, zakończona strategicznym zwycięstwem wojsk austro-węgierskich. Po dziś dzień Golców i Jabłoniec- wzgórza pamięci, przesiąknięte krwią żołnierzy austriackich i rosyjskich, stają się symbolem wielkiej odwagi oraz walki o niepodległość. W 1943 roku miejscowość ponownie stała się świadkiem tragicznych wydarzeń, wtedy bowiem zgładzono dziewiętnastu osadzonych w krakowskim więzieniu Montelupich oraz dokonano egzekucji na Żydach w starowiejskim lesie. Po bardzo trudnym okresie wojennym, gdzie głód, nędza i ciągły strach spędzał sen z powiek mieszkańców, Stara Wieś wreszcie zaczęła się odbudowywać.

W czerwcu 1987 roku został poświęcony przez Jana Pawła II kamień węgielny pod budowę kościoła parafialnego, a aktu wmurowania kamienia dokonał bp Piotr Bednarczyk 11 lipca tego samego roku. Oficjalnie parafia została erygowana 4 sierpnia 1987 roku przez bp Jerzego Ablewicza. Konsekracji kościoła pw. Św. Józefa Rzemieślnika dokonał 18 czerwca 2000 roku bp Wiktor Skworc. Projektantem bryły kościoła jest Leszek Pilawski, zaś wnętrze świątyni powstało według pomysłu Józefa Furdyna. Przed wejściem głównym do kościoła postawiono wysoki posąg Chrystusa, wzorowany na znanym w całym świecie monumentalnym pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Naprzeciwko świątyni znajduje się budynek Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte obok którego niedawno powstał kolorowy plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Poniżej kościoła powstał nowoczesny stadion sportowy, a obok niego boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, na których trenują zawodnicy z Ludowego Klubu Sportowego Starówka.

Sport w Starej Wsi to nie tylko piłka nożna, bowiem co roku w czerwcu odbywa się tutaj jedna z największych imprez motoryzacyjnych w Polsce- Wyścig Górski Limanowa-Przełęcz pod Ostrą, w której biorą udział zawodnicy krajowi, ale też czołówka zawodników startujących w Pucharze Europy Środkowej.

W miejscowości mocno pielęgnowana jest lokalna kultura i rodzinne tradycje, za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich, które swój dorobek artystyczny i kulturowy prezentuje na licznych przeglądach folklorystycznych gminy. W Starej Wsi mieści się również siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej, w której budynku znajduje się także świetlica wiejska, służąca głównie dzieciom i młodzieży. Od 1996 roku w miejscowości swoją działalność rozpoczęło Koło Haftu, którego członkinie specjalizują się w hafcie krzyżowym i płaskim, wykonują serwetki oraz haftowane obrazy.

Stara Wieś I to doskonałe miejsce na mapie Beskidu Wyspowego do uprawiania turystyki. Szczyt górski Ostra (925 m n.p.m.) o zalesionym wierzchołku przez którego prowadzą dwa szlaki turystyczne: zielony: z Limanowej przez Łyżkę, Pępówkę, Skiełek, Jeżową Wodę i Ostrą na Przełęcz Ostra-Cichoń oraz niebieski: z Kamienicy przez Modyń, przełęcz Ostra-Cichoń, północne zbocza Ostrej i Golców, aż do Limanowej, stwarza wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynku, podziwiając piękno okolicznego krajobrazu. U podnóża szczytu powstał Ośrodek Wypoczynkowy Pod Ostrą, składający się z dziesięciu domków letniskowych z zapleczem kuchennym, polem namiotowym, boiskiem do siatkówki i koszykówki, a także miejscem grillowym. Od nazwy starowiejskiego wzgórza powstało w 1975 roku limanowskie Koło Łowieckie Ostra, którego tereny łowieckie obejmują obszar Starej Wsi, a także części Siekierczyny, Słopnic i Młyńczysk. W sołectwie działa także gospodarstwo agroturystyczne Danuty i Stefana Hutek, które zaprasza wszystkich spragnionych wypoczynku w malowniczej limanowskiej krainie. Nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości wypoczywających w Starej Wsi czuwają druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Najważniejszymi inwestycjami wykonanymi w sołectwie była rozbudowa budynku szkoły z zapleczem sportowym, budowa stadionu i boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią, modernizacja budynku straży pożarnej i biblioteki, budowa chodników przy drodze powiatowej oraz modernizacja dróg gminnych i osiedlowych.   
 
Sołtys wsi Stara Wieś I Urszula Biernat

Sołtys: Urszula Biernat

Kontakt: 507- 471- 438

Sołtys poprzednich kadencji: Mieczysław Bulanda, Jan Mamak

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne