Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Mordarka

Miejscowość o powierzchni 1113,75 ha zamieszkiwana przez 2690 mieszkańców, położona na południowych stokach Pasma Łososińskiego w dolinie spływającego potoku Mordarka, gdzie jej zachodnia część otoczona jest wzniesieniami Łysej Góry i Miejskiej Góry oraz Sarczyna i Sałasza Zachodniego. Mordarkę przecina droga krajowa nr 28 oraz droga powiatowa łącząca Limanową z Nowym Sączem.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z początku XV wieku, jednak w pamięci najstarszych mieszkańców żywe są wspomnienia z czasów I Wojny Światowej. W południowo-zachodniej części wsi wznosi się Jabłoniec- wzgórze pamięci, gdzie w grudniu 1914 roku rozegrały się najkrwawsze walki w naszym regionie, w których uczestniczył sam Józef Piłsudski. Po blisko stu latach od zwycięskiej Bitwy pod Limanową, na wzgórzu znajduje się cmentarz wojenny i kaplica poświęcona pamięci pułkownika Otmara Muhra- dowódcy zwycięskiej szarży huzarów. Ziemia mordarska, niegdyś miejsce pamięci, wspomnień, świadek okrutnych wydarzeń z czasów I i II Wojny Światowej, dziś dynamicznie rozwijająca się miejscowość Gminy Limanowa.

To lokalne zagłębie sportu i turystyki. Na północnych zboczach Łysej Góry znajduje się stacja narciarska Limanowa-Ski, z wyciągiem krzesełkowym i orczykowym o łącznej, ponad 2 km długości oświetlonych i sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych. W miejscowości działa Ludowy Klub Sportowy Mordarka, którego zawodnicy trenują na zmodernizowanym stadionie sportowym. Przy budynku Zespołu Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego powstała hala sportowa, w której rozgrywane są liczne zawody i turnieje, a także kolorowy plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców. W miejscowości w 2013 roku otwarto Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Chatka Małego Skrzatka. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku, połączonego z podziwianiem piękna okolicznych krajobrazów, swoją ofertę przedstawia Stadnina Koni BOSS, w której można nauczyć się jeździć konno pod okiem wykwalifikowanego instruktora lub wypożyczyć zwierzę i przemierzać szlaki turystyczne regionu. Wszystkich zainteresowanych wypoczynkiem w Mordarce, zaprasza Hotel i Dom Weselny Walek oraz gospodarstwo agroturystyczne Tomasza Michury, w których można smacznie zjeść i miło spędzić czas.

W roku 2002 ówczesny Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej ks. bp Wiktor Skworc podjął decyzję o budowie kościoła w Mordarce. Rok później naprzeciw Zespołu Szkół powstała tymczasowa kaplica, w której po dziś dzień odprawiane są nabożeństwa. W maju 2007 roku rozpoczęła się budowa plebani i kościoła parafialnego pw. Miłosierdzia Bożego, jedynego pod takim wezwaniem w dekanacie limanowskim, a rok później wmurowany został kamień węgielny, którego dokonał ówczesny biskup tarnowski ks. Wiktor Skworc. Wznoszona świątynia staje się duchowym ośrodkiem, skupiającym wiernych, czcicieli kultu Bożego Miłosierdzia.

Mordarka, to również miejsce o bogatych tradycjach kulturowych. W miejscowości już od ponad dwudziestu lat działa Zespół Regionalny Spod Kicek, czteropokoleniowa grupa, szczycąca się licznymi sukcesami, nagrodami zdobywanymi na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Swoją pasją i dziełami, bez wątpienia może także pochwalić się Leszek Lis, zajmujący się kowalstwem artystycznym i usługowym, ślusarstwem oraz metaloplastyką, który stworzył swoistą Kuźnię Hefajstosa. Jego występy na gminnych przeglądach, gromadzą rzesze zafascynowanych widzów.

Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w miejscowości należy budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej, modernizacja budynku szkoły wraz z budową infrastruktury sportowej, budowa chodników w ciągu drogi powiatowej oraz modernizacja dróg gminnych i powiatowych.  

 
    

Sołtys : Kazimierz Wojtas
Kontakt: 604-458-323

Sołtysi poprzednich kadencji: Walenty Szubryt

 

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne