Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Męcina

Miejscowość położona na wysokości od 340 do 400 m n.p.m. we wschodniej części Gminy Limanowa, zajmująca powierzchnię 1793,25 ha, którą zamieszkuje blisko 3337 mieszkańców, co stanowi ją największym sołectwem na terenie gminy. Męcina leży u podnóży Pasma Łososińskiego i grzbietu Litacza, w środkowym biegu potoku Smolnik (dopływu Dunajca), przy drodze powiatowej Limanowa– Chełmiec.

Pierwsza wzmianka o Męcinie zawarta jest w rachunkach świętopietrza z lat 1325 – 1327. W XVI i XVII w. należała do rodu Krzeszów – propagatorów arianizmu, stając się wsią rycerską. Podczas I i II Wojny Światowej miejscowość została dotkliwie zniszczona, potrzeba było wielu lat i wysiłku pracy mieszkańców, by mogła się odbudować i wciąż dynamicznie rozwijać. W Męcinie przy drodze powiatowej Limanowa-Chełmiec, znajduje się zabytkowy, drewniany kościółek pw. Św. Antoniego Opata z końca XVII wieku. Należy on do epoki baroku i powstał na miejscu zniszczonego przez Arian kościoła z XIV wieku (o tym pierwszym kościele gotyckim, wspomina ks. Jan Długosz w Liber Beneficiorum). W XVIII wieku dobudowano od strony południowej kaplicę poświęconą Sercu Pana Jezusa, bo wtedy właśnie powstało w Męcinie Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół otoczony jest murem z kamienia wzniesionym w roku l782. Nieopodal drewnianego kościółka, znajduje się nowy, murowany kościół parafialny, budowany w latach 1984-2006. Męcina to lokalne zagłębie kultury. To tutaj prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które ze swoimi potrawami i smakołykami występuje na licznych przeglądach oraz targach, zyskując uznanie głównie wśród turystów i fanatyków kultury Lachów. W 1998 roku przy Zespole Szkół nr 1 powstał Zespół Regionalny Mali Męcinianie,jako jedyny z nielicznie działających regionalnych zespołów dziecięcych w powiecie limanowskim. Odnosi liczne sukcesy, godnie reprezentując gminę i szkołę podczas licznych przeglądów i konkursów. Występował na tourne m.in. we Włoszech i Francji. W miejscowości można, również dostrzec liczne talenty artystyczne, do najbardziej znanych należy małżeństwo plastyków- Jolanta i Zygmunt Kłosowscy oraz hafciarka- Stanisława Oleksy.

W miejscowości dynamicznie rozwinęła się gałąź turystyczna i sportowa. Przy Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II znajduje się kompleks boisk sportowych Orlik, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców. To na nim swoje piłkarskie umiejętności trenują członkowie Ludowego Klubu Sportowego Smolnik. Tuż za obiektem sportowym, z myślą o przedszkolakach powstał kolorowy plac zabaw. Dla osób spragnionych podziwiania pięknego krajobrazu Beskidu Wyspowego, pod szczytem Góry Jaworz znajduje się dwudziestometrowa wieża widokowa. W miejscowości prowadzone są również gospodarstwa agroturystyczne, które przez cały rok czekają na gości, chcących odpocząć z dala od zgiełku miasta. Nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości, czuwają druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy zawsze bezinteresownie niosą pomoc. W Męcinie znajduje się wiele sklepów, małych działalności gospodarczych oraz dużych przedsiębiorstw, które oferują swoje produkty i usługi, znane nie tylko w Polce, ale również poza granicami kraju. Wielu Męcinian, prowadzi szklarnie ogrodowe, w których hoduje warzywa, szczególnie ogórki i pomidory, występuje tu także hodowla strusi. W Męcinie znajduje się również filia Urzędu Pocztowego oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Do najważniejszych inwestycji należy przede wszystkim budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej, modernizacja budynków szkół i ośrodka zdrowia, budowa wspomnianego kompleksu boisk sportowych Orlik, modernizacja dróg gminnych i osiedlowych oraz budowa chodników w ciągu drogi powiatowej.
 
Sołtys wsi Męcina Stanisław Smęda

Sołtys: Stanisław Smęda 

Kontakt: 18-332-76-29

3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne