Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład księdza Marka Kluza

30.05.2025
W dniu 23 maja br. w Mordarce w Domu Weselnym „Walek” odbyło się bardzo interesujące wydarzenie kulturalne - wykład ks. prof. Marka Kluza pt.: „Kryzys wartości w świecie współczesnym poważnym wyzwaniem moralnym. Refleksja w świetle nauczania Benedykta XVI” oraz promocja jego książki pt.: „Osoba Benedicta. Źródła i zasady moralności chrześcijańskiej”.

Całe spotkanie poprowadził Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał. Na wstępie serdecznie powitał wszystkich zebranych gości oraz przypomniał słowa kardynała Josepha Ratzingera ówczesnego Prefekta Kongregacji Nauki i Wiary: „Moralność jest dziś sprawą życia i śmierci ludzkości”

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Kazimiera Kluz - mama ks. Marka, jego siostry: Renata z mężem Markiem i siostrzeńcem Wojtkiem oraz  Maria z mężem Stanisławem;  Mieczysław Uryga - Starosta Powiatu Limanowskiego wraz z Józefem Jaworskim – radnym powiatowym, Jolanta Juszkiewicz - Burmistrz Miasta Limanowa, Jan Skrzekut - wójt Gminy Limanowa, ks. dziekan dr Wiesław Piotrowski – kustosz Sanktuarium MB Bolesnej w Limanowej, ks. dr. Wojciech Maślanka – proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mordarce, ks. wikariusz Maciej Dadał, Marcin Kozdroń - prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej wraz z małżonką Sabiną, Józef Oleksy – przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego, Sabina Załupska - Kierownik Zespołu Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w Banku Spółdzielczym w Limanowej, Walenty Szubryt - prezes firmy Stalkomplet wraz z małżonką Marią, Stanisław Bulanda - współprezes firmy Stalkomplet a także znajomi księdza prof. Marka oraz wielu mieszkańców Mordarki, Limanowej i okolic.

Preludium do wykładu stanowił niezwykle wzruszający występ wokalistki -  Kasi Sułkowskiej, 17-letniej mieszkanki Mordarki. Kasia przez swój śpiew nadała wyjątkowy blask całemu spotkaniu i wprowadziła uczestników w klimat duchowej refleksji.



Głównym punktem spotkania był wykład ks. prof. Marka Kluza – księdza diecezji tarnowskiej, doktora habilitowanego, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII), wykładowcy teologii moralnej w Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na wstępie ksiądz profesor przywitał wszystkich zebranych słowami:
 
„Cieszę się, że możemy spotkać się dziś przy okazji promocji mojej książki Osoba Benedicta. Źródła i zasady moralności chrześcijańskiej. To dla mnie ważny moment — nie tylko dlatego, że mogę podzielić się z Państwem efektem swojej pracy, ale przede wszystkim dlatego, że tematy poruszone w tej książce dotyczą spraw, które dzisiaj są wyjątkowo aktualne i które dziś stają się coraz bardziej palące. Punktem wyjścia stała się dla mnie postać papieża Benedykta XVI — człowieka głębokiej wiary, a zarazem wielkiego myśliciela, który potrafił jasno i odważnie mówić o problemach naszych czasów. W centrum jego refleksji zawsze była osoba ludzka — nie jako jednostka zamknięta w sobie, ale jako ktoś stworzony do relacji, do odkrywania sensu życia, do szukania prawdy, miłości, dobra. Właśnie do takiego rozumienia człowieka próbuję w książce nawiązać. Żyjemy dziś w świecie, w którym coraz trudniej mówić o wartościach jako o czymś trwałym. Ludzie przesuwają na plan dalszy wartości duchowe i religijne. Najważniejsze stają się wartości materialne. (…) Ale czy to naprawdę wystarcza, by budować życie, rodzinę, wspólnotę, społeczeństwo? Coraz częściej mamy wrażenie, że coś się w tym wszystkim zagubiło — że brakuje punktów odniesienia, które kiedyś były oczywiste.”

Wykład ks. prof. Kluza został oparty na czterech podstawowych wartościach: sumieniu, miłości, prawdzie i wolności. Wartości te, stanowią fundament chrześcijańskiej moralności. Były one również szczególnie bliskie papieżowi Benedyktowi XVI, dlatego też stały się filarami książki pt.: „Osoba Benedicta. Źródła i zasady moralności chrześcijańskiej”. Jak podkreślał wykładowca mogą  one być również odpowiedzią na kryzys, który przeżywa nasza kultura. Refleksja nad nimi może pomóc w przemianie osobistej i wspólnotowej.
 
„Współczesny człowiek stoi przed trudnym wyborem między tym, co daje szybkie korzyści, a tym, co buduje jego wnętrze. Gubimy się w natłoku spraw pilnych, zapominając o tym, co naprawdę ważne. Często wybieramy to, co łatwe i wygodne, zapominając o tym, że prawdziwe życie opiera się na wartościach moralnych. Dzisiejszy świat potrzebuje ludzi uczciwych, odważnych i odpowiedzialnych – takich, którzy kierują się wiarą, sercem, rozumem, a nie tylko emocjami czy modą. Naszym moralnym zadaniem jest troska o siebie i innych – o to, by postępować dobrze, kierować się prawym sumieniem, mówić prawdę, szanować drugiego człowieka i być wolnym w wyborze dobra, a nie egoizmu. Każdy z nas ma wpływ na to, jaki będzie świat jutra.”

Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem słów ks. Marka, które, wierzymy i ufamy, że na długo pozostaną one w ich sercach.

Na zakończenie głos zabrali Marcin Kozdroń, Józef Oleksy, którzy wyrazili swoją radość i dumę, że Bank Spółdzielczy mógł się przyczynić do powstania książki ks. Marka oraz organizacji piątkowego spotkania.

Wyrazy uznania i podziękowania w stronę księdza Marka skierowali również:  Mieczysław Uryga, Jolanta Juszkiewicz, Jan Skrzekut oraz ks. dr Wiesław Piotrowski.



Miłym gestem na koniec spotkania były podziękowania ks. prof. Kluza wszystkim sponsorom oraz osobom, które przyczyniły się do powstania książki. Osoby, te otrzymały indywidualne listy z podziękowaniem oraz publikację książkową z dedykacją.

Po zakończeniu części wykładowej uczestnicy mogli nabyć książkę wraz z autografem autora. Dochody z jej sprzedaży zostały w całości przekazane na prace wykończeniowe kościoła w Mordarce.

W kuluarach toczyły się jeszcze długo rozmowy i refleksje. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że był to czas prawdziwego duchowego umocnienia.

Wyrazy uznania i podziękowania należą się ks. prof. Markowi Kluzowi i Katarzynie Sułkowskiej za nie pobieranie honorarium oraz gospodarzom Domu Weselnego "Walek" Państwu Marii i Walentemu Szubryt za gościnność. 

Organizatorem spotkania był Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.


Liczba wyświetleń: 362
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne