Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zbliża się sezon grzewczy - wymień piec na spełniający wymagania !

12.09.2024
Szanowni mieszkańcy stojąc u progu rozpoczynającego się w niedługim czasie sezonu grzewczego przedkładamy ważne informacje dotyczące spełnienia wymagań uchwały antysmogowej.

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego, który obowiązuje wszystkich mieszkańców na obszarze województwa małopolskiego. Zgodnie z jej zapisami wszystkie urządzenia grzewcze na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu.

W Małopolsce od 1 lipca 2017r. nie jest dopuszczone instalowanie kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa czyli bez automatycznego podajnika. Wyjątek stanowią jedynie kotły zgazowujące. Kocioł na paliwo stałe musi posiadać automatyczny podajnik paliwa i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny. Od 1 lipca 2017 roku wszystkie nowo eksploatowane kotły, kominki i piece na węgiel i drewno muszą spełniać wymagania ekoprojektu.

Zgodnie z zapisami uchwały wszystkie kotły pozaklasowe powinny być wymienione do końca kwietnia 2024r. W przypadku istniejących kotłów klasy 3 lub 4 obowiązek wymiany należy dokonać do końca 2026r. Nieco inaczej ma się sprawa z kotłami klasy 5 gdyż uchwała antysmogowa określa, iż te kotły które zostały zainstalowane przed 1 lipca 2017r. mogą być użytkowane i eksploatowane do końca swojej żywotności.

Natomiast te kotły, które zostały zainstalowane po 1 lipca 2017r. muszą posiadać automatyczny podajnik oraz spełniać wymagania ekoprojektu.

Oznacza to, że spełnienie przez kocioł wymagań klasy 5 nie jest wystarczające, ale konieczne jest spełnienie wymagań ekoprojektu.

Jakie zatem są różnice pomiędzy wymaganiami ekoprojektu, a klasą 5 według normy PN-EN 303-5:2012?

W obu przypadkach dopuszczalna emisja pyłu z kotła została określona na poziomie 40 mg/m³. Natomiast tylko kotły zgodne z ekoprojektem gwarantują dotrzymanie norm emisji w trakcie pracy przy niższym obciążeniu kotła. To ważne, gdyż kocioł rzadko pracuje na pełnej mocy. Przy niższym obciążeniu warunki spalania są gorsze, co powoduje wyższą emisję pyłu i tlenku węgla. Wymagania ekoprojektu wprowadzają w stosunku do wymagań normy PN-EN 303-5:2012 konieczność weryfikacji sezonowej efektywności i emisji zanieczyszczeń, która uwzględnia pracę kotłów przy mniejszej mocy niż nominalna. Do wyznaczenia sezonowej emisji brana jest pod uwagę przede wszystkim emisja uzyskana przy 30% znamionowej mocy cieplnej. Emisja uzyskana przy znamionowej mocy cieplnej ma znacznie mniejsze znaczenie. Ekoprojekt określa również maksymalną emisję tlenków azotu. Wymagania ekoprojektu są obowiązkowe dla wszystkich kotłów wprowadzanych do obrotu i do użytkowania w Unii Europejskiej.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski wprowadziła wymagania ekoprojektu dla wszystkich urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Od 1 lipca 2017 roku wszystkie nowo eksploatowane kotły, kominki i piece na węgiel i drewno muszą spełniać wymagania ekoprojektu.

W związku z zbliżającym się sezonem grzewczym apelujemy do mieszkańców o weryfikację swoich kotłów pod względem spełnienie wymagań uchwały antysmogowej.

Przypominamy również o uprawnieniach jakie posiadają samorządy do kontrolowania budynków, a przede wszystkim źródeł ogrzewania. Mając na uwadze dobro mieszkańców zachęcamy, aby ci którzy jeszcze nie dokonali wymiany swojego źródła ogrzewania skorzystali z pomocy jakie oferują samorządy w zakresie dofinansowania do wymiany kotłów oraz termomodernizacji budynków.

Jednym z najważniejszych programów obecnie realizowanych jest Priorytetowy Program Czyste Powietrze. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie między innymi na wymianę pieca, okien, drzwi, docieplenie budynku itp.

Więcej informacji na temat dofinansowania można uzyskać w gminnych punktach obsługi programu oraz u ekodoradców. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z przygotowanych form pomocy.


Liczba wyświetleń: 358
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne