Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Ostatni dzień na głosowanie 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski

14.06.2024
Jest z czego wybierać

Zagłosować można na projekty mające na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa pieszych, zwrócenie uwagi młodego pokolenia na znaczenie historii i tradycji narodowej, poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy czy polegające na zakupie defibrylatorów AED. Na liście zadań dopuszczonych do głosowania znajdziemy także projekty, których celem jest organizacja spotkań integracyjno-twórczych, spotkań dla osób z niepełnosprawnościami, dzieci, młodzieży, czy seniorów. Dużą część stanowią działania sportowe, kulturowe i zdrowotne. O głosy powalczą aż 232 zadania: 42 ogólnowojewódzkie i 190 regionalnych.

ZAGLOSUJ:  

https://malopolska.budzet-obywatelski.eu/glosowanie


Masz dwa głosy!

Głosować może każda osoba, która ma skończone 16 lat. Do dyspozycji mieszkańców Małopolski są dwa głosy: jeden na zadanie regionalne i jeden na zadanie ogólnowojewódzkie. Na zadania z puli ogólnowojewódzkich może zagłosować każda osoba, natomiast na zadania regionalne tylko mieszkaniec danego regionu – czyli na np. zadania z Regionu Małopolska Zachodnia mogą głosować tylko mieszkańcy miasta Oświęcim oraz powiatów: suskiego, myślenickiego, wadowickiego, chrzanowskiego oraz oświęcimskiego. Pełen wykaz regionów można znaleźć w Regulaminie BO WM, który dostępny jest na stronie bo.malopolska.pl. W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
Każdy głosujący ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on zaliczony. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec  odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne -  wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie zaliczony.
Głosowanie rozpoczyna się 15 maja i potrwa do 14 czerwca
 
W jaki sposób oddać głos ?

Każdy z Małopolan ma możliwość oddać głos w takiej formie jaka najbardziej mu odpowiada. Do wyboru są trzy sposoby:
  • Elektronicznie: przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl - narzędzie zostanie udostępnione 15 maja.
  • Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie bo.malopolska.pl znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania) m.in w Urzędzie Gminy Limanowa (Matki Boskiej Bolesnej 18, 34-600 Limanowa)

 
  • Poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:
    - Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;
    - Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim), Tarnowie (al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów), Miechowie (ul. Sobieskiego 4, 32-200 Miechów), Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz), Nowym Targu (al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ), Suchej Beskidzkiej (ul. J. Piłsudskiego 23, 34-200 Sucha Beskidzka), lub w Zakopanem (ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane).
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie.
Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.

Jednym z projektów zgłoszonym do tegoroczej edycji jest projekt "Młodzi Bezpieczni i Zdrowi " przygotowany przez dwie szkoły z terenu naszej gminy Szkołę Podstawową nr1 w Siekierczynie oraz Szkołę Podstawową w Kaninie.
O projekcie:

Projekt "Młodzi, Zdrowi i Bezpieczni" powstał w odpowiedzi na coraz powszechniejsze zjawisko zmagania się przez dzieci i młodzież z problemami natury emocjonalnej i psychicznej. Dlatego mając świadomości, że te wczesne lata życia maja ogromny wpływ na kondycję zdrowia psychicznego oraz funkcjonowanie emocjonalne i poznawcze człowieka, celem projektu jest stworzenie uczniom w szkole bezpiecznej przystani, w której prócz zaspakajania potrzeb edukacyjnych, dzieci i młodzież otrzymają tak ważne wsparcie, w zakresie o którym mowa powyżej. Projekt zakłada otoczenie dzieci, ich rodziców i nauczycieli wsparciem specjalistów poprzez organizację cyklu warsztatów edukacyjnych i prewencyjnych, szkoleń, tak aby uświadomić społeczność, jak ważne jest dbanie o zdrowie emocjonalne i psychiczne już od najmłodszych lat. W ramach projektu zostaną również zorganizowane warsztaty i szkolenia dotyczące edukacji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, profilaktyki uzależnień od używek i substancji psychoaktywnych, a także odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dzieci i młodzież to nasza przyszłości, dlatego troska o ich bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny jest priorytetowa.

Zachęcamy Państwa na oddania głosu na ten projekt. 


 
Zagłosuj z domu

Można oddać głos bez wychodzenia z domu, wystarczy odwiedzić stronę internetową bo.malopolska.pl i w odpowiedniej zakładce zaznaczyć na jakie projekty chce się przeznaczyć swój głos. Szybko i wygodnie!
Uwaga: Podobnie jak rok temu, można głosować również hybrydowo, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).
 
Kiedy poznamy wybrane zadania ?  

Rozstrzygnięcie 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zaplanowano na jesień – wyniki poznamy najpóźniej 1 października 2024 r. Zadania, które zdobędą największą liczbę głosów, będą realizowane przez Zarząd Województwa Małopolskiego od 2025 r.
Małopolanie mogli zgłaszać swoje zdania od 2 do 31 października. Pierwotna pula zawierała 291 zadań, z których 274 zostało pozytywnie zweryfikowanych i przekazanych do oceny departamentów. Ostatecznie mieszkańcy Małopolski mogą wybierać z 232 propozycji.
 
Masz pytania, chcesz wiedzieć więcej ?

W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, e-mailowy:  [email protected]  Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku (https://www.facebook.com/bo.malopolska) – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.


Liczba wyświetleń: 519
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne