Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

14 TYSIĘCY ZŁOTYCH DOFINANSOWANIA na remont kapliczki w Pisarzowej „Podgrabie”

17.05.2024
Sejmik Województwa Małopolskiego, doceniając wartość zabytkowych kapliczek, podjął decyzję w dniu 25.04.2024 r. o przyznaniu wsparcia w ramach konkursu pn. „Kapliczki Małopolski_2024” dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. 
Gmina Limanowa otrzymała 14 000,00 zł dofinansowania do remontu murowanej domkowej kapliczki w Pisarzowej.



Obiekt ten jest częścią spadku po rodzicach Michalinie i Marianie Górskich. Zgodnie z przekazem obecnych właścicieli kapliczka powstała jako wotum dziękczynienia w 1908 r,. przez Józefa Górskiego. Jest to jeden z czterech najstarszych, tego typu obiektów na szlaku do kolei w Limanowej. Można się do niej dostać głównie pieszo lub pojazdem umożliwiającym jazdę po górskich szlakach. Osadzenie jej na wzniesieni u podnóża góry, umożliwia jej obserwacją nawet z dalekich zakątków wsi pod warunkiem, że usunie się młode i dzikorosnące krzewy, z jej najbliższego otoczenia. W niedalekiej przeszłości lokalna społeczność odprawiała przy niej nabożeństwa majowe.



Niewielkich rozmiarów kapliczka domkowa (2,1 m x  1,6 m x 3,5 m h) została wzniesiona na planie prostokąta, w kierunku południowym. Do jej budowy użyto wyłącznie lokalnego budulca jakim był kamień piaskowca, glina i drewno. Poszczególne kamienie łączono starannie gliną, z czasem pokrywając ją zaprawą wapienno-piaskową. Dotyczy to wnętrza jak i elewacji budynku. Można przypuszczać, że w przeszłości powierzchnię dwuspadowego daszku zabezpieczały drewniane klepki gontu, które z czasem zmieniono na dachówkę ceramiczną. Jej ślady można odnaleźć do dziś w najbliższym obrębie kapliczki. Obecnie w bliżej nieokreślonym czasie poszycie daszku zabezpieczono blachą falista, uprzednio wymieniając krokwie na nowe. W przestrzeni pomiędzy daszkiem, a ścianą można dostrzec fragmentarycznie zachowany gzyms o niewielkich rozmiarach. Wejście do obiektu jest możliwe jedynie poprzez otwór drzwiowy w którym zachowały się do dziś, w bardzo złym stanie drzwi filunkowe. Ponad nimi umieszczono niewielką wnękę w które, zgodnie z przekazem znajdowała się niegdyś drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Wnętrze obiektu posiada kamienna posadzkę oraz kolebkowe sklepienie. Ścianki boczne oraz ściankę ołtarzową zdobią pojedyncze wnęki pozbawione oryginalnego wyposażenia. Dziś we wnęce ołtarzowej można zaobserwować współczesne figurki gipsowe.



Realizacja zadania przyczyni się do poprawy stanu technicznego kapliczki, odtworzenia pierwotnego wyglądu nawiązującego do czasów jej powstania. Możliwie maksymalnie uodporni się na dalsze niekorzystne działania czynników atmosferycznych, zapobiegnie dalszemu niszczeniu obiektu, a także zachowa dla przyszłości liczącej już ponad 115 lat kapliczki.


Liczba wyświetleń: 610
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne