Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

,,Takie historie zawsze zostawiają bliznę" - spotkanie z Niną Majewską-Brown

11.08.2023
W czwartek, 10 sierpnia, w Bibliotece w Pisarzowej odbyło się wyjątkowe spotkanie z autorką książek o tematyce obozowej. Była to okazja do posłuchania znanej pisarki Niny Majewskiej-Brown, która  spisała wiele prawdziwych historii z obozowego piekła Auschwitz.

Witając przybyłych, dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał odniósł się do obojętności ludzi na zło. Przywołał w tym miejscu słowa, które wypowiedział były więzień, Marian Turski w przemówieniu z okazji 75-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau: „Auschwitz nie spadło z nieba”.

,,Jan Paweł II, który odwiedził były obóz podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., mówił, że Auschwitz jest ,,rozrachunkiem z sumieniem ludzkości". Papież przemawiając na terenie obozu Auschwitz, określił to miejsce jako ,,Golgotę" naszych czasów” – podkreślił dyrektor.

Wójt Limanowej, Jan Skrzekut,zaakcentował wagę tego typu spotkań, które przypominają o prawdzie i tragicznej przeszłości wielu Polaków.Na wstępie, Ryszard Jabłoński, lokalny poeta wręczył przybyłej pisarce wiersz dotyczący tragicznych losów swojego wujka,  który zginął w obozie Auschwitz. Wiersz odczytała Krystyna Trzupek, moderatorka spotkania. 

Nina Majewska-Brown to absolwentka filologii polskiej i klasycznej oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat była związana z polskim rynkiem wydawniczym, zajmując się promocją książek i współpracując z popularnymi autorami. Swoją karierę pisarską rozpoczęła w 2015 roku, tworząc powieści obyczajowe oraz historyczne, oparte na prawdziwych losach ludzi. Wśród jej twórczości szczególną miejsce zajmują książki o tematyce obozowej. Pierwszą z nich jest ,,Tajemnica z Auschwitz", traktująca o kobiecie, która trafiła do obozu w zastępstwie za męża. Ta powieść stała się punktem zwrotnym w jej karierze pisarskiej.Kolejne tytuły, takie jak ,,Anioł życia z Auschwitz", ,,Dwie twarze", ,,Ostatnia „więźniarka" Auschwitz", ,,Ocalona z Auschwitz" oraz ,,Z Powstania do Auschwitz", rzucają światło na różne aspekty życia w obozach koncentracyjnych.

Ekstremalne sytuacje, takie jak wojna, wyzwalały w ludziach pokłady dobra, ale i zła. Postawy od ogromnej empatii, poświęcenia, po przeciwstawne zachowania egocentryczne, skupione wyłącznie na przetrwaniu. Pisarka podczas spotkania dzieliła się bolesnymi historiami, których wysłuchała i ocaliła od zapomnienia. Jedną z nich była np. opowieść o rodzinie Kuligów.
,,1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z obozu Auschwitz, Jan Nowaczek. Szukając schronienia i pomocy przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo przerażenia i strachu o życie, rodzina pomaga zbiegowi. Ukrywa go, karmi i pomaga w ucieczce. Jakież jest ich zdziwienie, gdy po kilku miesiącach Nowaczek ponownie pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów, zdradzając po kolei, wszystkie osoby które pomogły mu w ucieczce. Na skutek zdrady,  do obozu trafia m.in. Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży. By uratować żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji: pójdzie do obozu by, zamienić się z Franciszką na życie”. To historia o poświęceniu. Ukazująca okrutne czasy II wojny światowej i bezwzględność nazistów. Tytuł przedstawia również życie mieszkańców okolicznych wiosek, którzy na co dzień sąsiadowali z Obozem śmierci Auschwitz.

Kolejną książką, która omówiła pisarka była pozycja: ,,Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”, która obrazowała, jak ,,po morderczej pracy w obozie, mordowaniu i znęcaniu się nad więźniami, esesmani wracali do swoich domów prosto w ramiona stęsknionych żon i dzieci. Tuż za obozowymi drutami uprawiali róże i hodowali króliki, a w ogródkach radośnie poszczekiwały psy”.
Jak podkreślała Nina Brow-Majewska, każda z tych historii zostawiła w jej sercu bliznę, do tego stopnia, że po napisaniu ,,Anioł życia z Auschwitz”, musiała nawet prosić o pomoc psychoterapeutę.
Spotkanie z Nina Majewską-Brown było doskonałą okazja, aby bliżej poznać twórczość autorki i jej podejście do trudnej tematyki obozowej. Był zatem czas na rozmowę z pisarką, zadawanie pytań i wymianę myśli na temat przedstawiania historii w literaturze. Wydarzenie było otwarte dla wszystkich miłośników literatury i historii, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o czasach II wojny światowej i losach ludzi związanych z obozem Auschwitz-Birkenau. W końcowej dyskusji padło ciekawe pytanie, ambasadora Stanisława Smolenia z Męciny, na temat: „Tatuażysty z Auchwitz” książki, która jakiś czas temu podbiła nie tylko zagraniczny rynek literatury, ale również polski. Jak się okazało, książka nie do końca była wierna historii i w wielu miejscach mija się z faktami. Historycy, którzy zgłębili temat, wypowiedzieli się, że ,,wojenna rzeczywistość, a zwłaszcza historyczny i społeczno-psychologiczny kontekst obozu koncentracyjnego został w książce odrealniony, (...) „Książkę należy postrzegać więc jako niemal pozbawioną wartości dokumentalnej impresję na temat Auschwitz”. Pisarka odnosząc się do kontekstu wypowiedzi zaznaczyła, że wiedzę na temat obozowej rzeczywistości powinno się czerpać z wiarygodnych źródeł i prawdziwego przedstawienia rzeczywistości.

Na zakończenie wójt, Jan Skrzekut, zwrócił uwagę, że świadectwa tamtych, bolesnych czasów, powinny być przestrogą dla nas, współczesnych.Następnie, wraz z dyrektorem, podziękowali wszystkim za udział i złożyli wyrazy uznania za spotkanie i wkład autorki w dawaniu świadectwa o bolesnej przeszłości tak wielu pokoleń.

- ,,Dziękujemy, że jako Pisarka, przyczynia się Pani do tego, by ta pamięć była ciągle żywa, stając się głosem byłych więźniów. Z kart Pani książek ta prawda krzyczy niesamowitymi świadectwami ówczesnych bohaterów, którym przyszło żyć w czasach bez nadziei, a którzy paradoksalnie, właśnie dzięki nadziei przeżyli” - podkreślił dyrektor.Uczestnicy z ogromnym przejęciem słuchali opowieści, które powodowały gęsią skórkę, a czasem łzę w oku. Po spotkaniu można było kupić książki autorki i otrzymać dedykację.
Spotkanie było częścią projektu ,,Śladem Wincentego Gawrona" realizowanego z programu: Promocja Czytelnictwa 2023


Liczba wyświetleń: 641
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne