Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Tydzień naukowy w Szkole Podstawowej w Mordarce

11.05.2023
„Powiedz mi, a zapomnę, 
 pokaż - a zapamiętam, 
 pozwól mi zrobić, a zrozumiem!" 
                                   Konfucjusz
 
Dzieci i młodzież najlepiej uczą się przez działanie. Rozumiejąc naturalną potrzebę eksplorowania świata przez młodych ludzi, w ostatnim tygodniu kwietnia w naszej szkole, odbył się Tydzień Naukowy. W tym czasie zorganizowanych zostało wiele ciekawych wydarzeń, dzięki którym nasi uczniowie mogli jeszcze lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas środowisku oraz zapoznać się z nowoczesnymi technologiami.
Dzieci z klasy 1a wykonały eksperymenty: „tęcza na talerzu”, „uciekający pieprz”- czyli jak mydło przegania zarazki , „balonowy szaszłyk” – czyli wykałaczka w balonie, dmuchanie balonu za pomocą sody i octu, badali gęstość wody, wykorzystując do tego jajko. Klasa 1b wykonała eksperyment „rozkwitające kwiaty”. Uczniowie klasy 0c, 1b, 2a zapoznali się również z budową mikroskopu. Dzieci dowiedziały się co jest potrzebne, aby zrobić preparat mikroskopowy oraz obserwowały pod mikroskopem łodygę fasoli.
 
Przedszkolaki z klasy 0c przygotowały makietę wulkanu, następnie na hali szkolnej, przed zgromadzoną publicznością, dzieci wykonały eksperyment obrazujący wybuch wulkanu. W trakcie prezentacji wykorzystana została także kostka Merge Cube, dzięki której mogliśmy jeszcze lepiej poznać budowę wulkanu. Dzieci z klas 0a i 0b zapoznały się z budową drukarki 3D. Wykonały również własny wydruk. Przedszkolaki przeprowadziły także szereg ciekawych eksperymentów, m.in.: pompowanie balonu za pomocą octu i sody, hodowanie kryształów soli, balony w strumieniu powietrza.
 
Natomiast starsi uczniowie, z klas IV-VIII, na lekcjach biologii odkrywali tajemnice zmysłów jak również prowadzili obserwacje mikroskopowe preparatów trwałych i świeżych. Na matematyce poznali szczególną powierzchnię jednostronną – wstęgę Mӧbiusa, którą następnie wykonali samodzielnie. W dalszej części zajęć eksperymentowali i obserwowali różne własności wstęgi. Natomiast na fizyce uczniowie klasy siódmej przeprowadzali doświadczenie związane ze zjawiskiem bezwładności. Bezwładność jest to cecha wynikająca z pierwszej zasady dynamiki powodująca, że ciało chce zachować swój stan ruchu. Bezwładność ciała została pokazana za pomocą szklanki i butelki, na których została położona kartka papieru, a na niej moneta. Taki eksperyment nazywany jest „Leniwą monetą”.
 
Pamiętaliśmy również o ekologii. W ramach Tygodnia Naukowego odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło: „Zainwestuj w naszą planetę”. Uczniowie klasy V b  przypomnieli nam, że każdy z nas może dbać o środowisko,  a odpowiednimi działaniami, postawami możemy zapobiegać jego zanieczyszczeniu. W tym dniu cała społeczność szkolna ubrana była w kolorach Ziemi (niebieski i zielony).
 
Podczas tego tygodnia nie zabrakło również nowych technologii. Uczniowie klas piątych nauczyli swoich młodszych kolegów z klas trzecich jak sterować robotami. Uczestnicy dowiedzieli się, jak uruchomić aplikację do sterowania robotami oraz jak ją sparować z robotem. Następnie był czas na sterowanie za pomocą prostych komend i zabawę robotami. Część uczniów pod okiem starszych kolegów programowała dla robotów własne ruchy. Zajęcia dostarczyły uczniom wiele frajdy, a także możliwość realizowania własnych pomysłów. Uczniowie klas VIII w ramach zajęć dodatkowych uczyli się podstaw programowania w języku C/C++ na platformie Arduino, dzięki której w łatwy sposób można tworzyć oprogramowania na gotowe systemy. Uczniowie programowali w obrębie grafiki i tworzenia muzyki. Lekcje programowania prowadził z uczniami absolwent naszej szkoły Olaf Ciuła. W tygodniu naukowym częściej wykorzystywano również drukarkę 3D do druku różnych gadżetów i pomocy dydaktycznych. Uczniowie programując rozwijali umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, uczyli się współpracy i kreatywności. 
 
Uczniowie swoją wiedzę sprawdzali w szkolnym konkursie ekologicznym przeprowadzonym w dwóch kategoriach dla klas IV-VII i klas VII-VIII, w szkolnym konkursie „Znamię! Znam je?” oraz w szkolnym konkursie matematycznym „Myślę i liczę” przeprowadzonym w pięciu kategoriach wiekowych: dla klas IV, V, VI, VII i VIII. Na przerwie każdy uczeń mógł również rozwiązać łamigłówkę matematyczną.
 
Uczniowie podczas zajęć chętnie i z zaciekawieniem eksperymentowali, prowadzili obserwacje wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także szkolne konkursy. Zwycięzcy tych konkursów uzyskiwali bardzo wysokie wyniki. 
 
Organizatorzy: Nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej: Klaudia Matyasik-Bieda, Sylwia Tąta, Barbara Ryś, Barbara Lisek, Maria Salamon, Kazimiera Matyasik
Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: dyrektor Paweł Ciuła, Grażyna Kunicka, Dominika Lisek, Karol Stanisz, Katarzyna Strug, Małgorzata Warzecha






 
 

Liczba wyświetleń: 678
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne