W niedzielę, 7 maja 2023 roku po godzinie 17-tej została otwarta wystawa obrazów Władysława Raczka pod tytułem „Kapliczki w Pisarzowej”. W sali wystawowej Wiejskiego Domu Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, filia w Pisarzowej, zaprezentowano kolekcję trzydziestu dwóch obrazków. Namalowane w skromnym formacie 18 x 24 cm, przedstawiają letnie wizerunki kapliczek z terenu parafii Pisarzowa.
Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał doceniając kunszt artystyczny prac i zwracając uwagę na piękno tradycji ludowej, która w miesiącu maju gromadzi mieszkańców wokół stawianych w polach i łąkach kapliczkach.
Na wernisaż przybyli samorządowcy, m.in.: radny powiatowy Marian Wójtowicz, radny gminny i sołtys Pisarzowej, Andrzej Malinowski, ambasador doktor Stanisław Smoleń z żoną, oraz artyści, znajomi, przyjaciele i mieszkańcy Pisarzowej.
Historyk i muzealnik, doktor Robert Kowalski, autor wielu publikacji, m.in. książki: „Ocalić od zapomnienia Kapliczki i krzyże przydrożne w Gminie Laskowa” przekazał pamiątkowy egzemplarz artyście i twórcy wystawy. Publikacja była pierwszym krokiem do skatalogowania wszystkich kapliczek i krzyży przydrożnych znajdujących się na terenie Gminy Laskowa. Książka ta ukazuje ogromne bogactwo kapliczek i krzyży przydrożnych, dzięki którym dowiadujemy się, jakich świętych na przestrzeni wieków czcili miejscowi, do kogo się uciekali, prosząc o zdrowie, ratunek czy powrót z wojny lub dziękując za otrzymane łaski.
Swój wiersz na temat tych przydrożnych miejsc kultu przeczytała także miejscowa poetka, artystka: Maria Hebda.
Malarz i kowal – Władysław Raczek zajmuje się malarstwem olejnym od ponad czterdziestu lat. Obecnie zajęcia twórcze dzieli na dwa okresy: zimowy poświęca malarstwu, natomiast letni kowalstwu. Urodził się i mieszka w Pisarzowej. Pasjonuje Go miejscowa historia, zwyczaje i tutejsze opowieści. Ostatnio Jego zainteresowania skupiły się głównie na temacie małej architektury sakralnej, jej lokalizacjami i związanymi opowieściami. Było to źródłem inspiracji do stworzenia takiego zbioru. Drugą motywacją było wydanie broszury z fotografiami tych kapliczek przez Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” pod kierownictwem Małgorzaty Górki w ramach realizacji projektu „Pisarzowa. Kapliczkami malowana.”
W trakcie wernisażu rozwinęła się ciekawa dyskusja. Autor oraz zaproszeni goście mówili, jak poważnie należy traktować swoje otoczenie. Odnajdywać piękno, historię, przyrodę, nazewnictwo, opowieści o osobach i oczywiście legendy. Kapliczki te domkowe, słupowe i skrzynkowe są pamiątkami po osobach i zdarzeniach z dawnej Pisarzowej. Trzeba również pamiętać o ich wymiarze religijnym, m.in. nabożeństwach majówkowych. Miejsce, w którym została umieszczona kapliczka jest święte i zajęte na zawsze. Przykładem takiego miejsca w Pisarzowej jest kapliczka koło Cajowica, gdzie mała skrzynka kapliczki wisiała na starym dębie, a po ścięciu drzewa została umieszczona na stalowych słupach.
Wystawa będzie prezentowana do 31 maja br. Zapraszamy do zobaczenia kolekcji ważnej dla parafii i wsi Pisarzowa.
Liczba wyświetleń: 854