Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Jak być rodzicem dorosłych już dzieci?” - relacja z wykładu ks. dra Jerzego Smolenia

29.06.2022
22 czerwca 2022 r. w Świetlicy Wiejskiej w Lipowem odbył się wykład ks. dra Jerzego Smolenia, pt.: „Jak być rodzicem dorosłych już dzieci?” Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Rozwój Pomocy Społecznej” - projekty socjalne mające na celu wsparcie, aktywizację i poprawę jakości życia osób starszych. Organizatorem przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej we współpracy z Urzędem Gminy Limanowa. Zadanie dofinansowane zostało ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego. 
 
Na wykład przybyło wielu mieszkańców, w tym seniorów z gminy Limanowa i okolic. Wśród publiczności obecni byli także: Pan Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa, Pan Zdzisław Kądziołka - radny Gminy Limanowa, Pani Agnieszka Jędrzejek - wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Delegatury w Nowym Sączu, Pani Jolanta Szyler – kierownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Gminy Limanowa, Pan Wojciech Korabik – kierownik Wydziału Kultury i  Promocji  Urzędu Gminy Limanowa oraz Pani Ewa Bulanda – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej.
 
Pani Ewa Bulanda z ramienia organizatorów otworzyła spotkanie, przywitała zebranych i przedstawiła prelegenta. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Limanowa, który zwrócił uwagę na trudności związane z wychowywaniem dzieci w dzisiejszych czasach. Pan Jan Skrzekut podkreślił, że cele, które sobie zakładamy, nie zawsze udaje się nam zrealizować. Problemy wychowawcze są niezależne od wielkości rodziny i zdarzają się zarówno w rodzinach wielodzietnych, jak i z jednym dzieckiem. 
 
Ks. dr Jerzy Smoleń rozpoczął spotkanie, przytaczając słowa pisarza Khalila Gibrana, o dzieciach:
„Dzieci wasze nie są dziećmi waszymi. Są bowiem synami i córkami życia... Przez Was przychodzą,  ale nie od was przychodzą. I chociaż są z wami, to do was nie należą. Możecie dać im miłość swoją, lecz myśli waszych dać nie możecie. Albowiem one mają myślenie swoje....”
 
Kapłan w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadał o budowaniu zdrowych relacji międzypokoleniowych i błędach, które popełniają zazwyczaj dziadkowie w relacjach ze swoimi dorosłymi dziećmi i wnukami.
 
Podkreślał, że do najczęstszych należą:
  • podważanie autorytetu swoich dzieci,
  • nie słuchanie innych /w szkołach brakuje zajęć z komunikacji międzyludzkiej, ze sztuki słuchania/,
  • przekupywanie dzieci, wnuków, co utrwala błędny pogląd, że zawsze coś musi być za coś, że miłość można kupić i że trzeba sobie zasłużyć na czyjąś życzliwość;
  • robienie „po swojemu”, gdy rodzice nie widzą, np. karmienie wnuków słodyczami, podczas gdy rodzice dbają o zdrowy styl życia,
  • wymuszanie na pełnoletnich dzieciach i manipulowanie, np. łzami, straszeniem popadnięciem w choroby, jeżeli ktoś nie postąpi tak jak oni chcą,
  • nastawianie dzieci przeciwko rodzicom,
  • uzależnianie od siebie, poprzez twierdzenia, że dziecko jest chore, potrzebuje pomocy i samo sobie nie poradzi, nie przeżyje bez rodzica,
  • zabieranie, wręcz wydzieranie rodzicom dzieci „z rąk”, bo babcia „wie najlepiej”, jak z nim postępować,
  • rozpieszczanie wnuków w zły sposób,
  • uważanie, że ich dzieci przesadzają i komunikowanie tego wnukom,
  • rywalizowanie z rodzicami o względy wnuków, co zawsze będzie burzyć relacje,
  • wychowywanie na siłę cudzych dzieci, żeby pokazać swój świat wartości, a przecież na siłę nie da się nikogo wychować. Dziadkowie powinni pomagać w wychowywaniu, a nie wyręczać rodziców.
Poważny problem stanowi także nadopiekuńczość. Jeżeli dziecko ma zaplanowany cały dzień, przygotowany od początku do końca, nie potrafi wtedy samodzielnie funkcjonować, nie wie jak coś zrobić, a w konsekwencji nie umie sobie poradzić. Nadopiekuńczość nie jest także wskazana wobec seniorów, bo im więcej mają ruchu, mogą żyć dłużej. Jeżeli mają mniej tego ruchu, mogą wcześniej umrzeć, choćby z otyłości.
 
W praktyce księdza-psychologa zdarzały się nawet sytuacje, kiedy to babcie chciały, aby wnuki mówiły do nich „mamo”. I taka patologia jest więc możliwa w 2022 r.
 
Jak zauważył wykładowca, rodzice powinni trzymać jedną linię wychowawczą wobec dzieci, nawet jak się w pewnych sprawach nie zgadzają. Mogą to później, już bez obecności dzieci wyjaśniać.
 
Należy jednak pamiętać, że nawet przeszłość pełna błędów nie determinuje naszej przyszłości, chociaż ma wpływ na funkcjonowanie teraz. Czasem trzeba tupnąć nogą, powiedzieć, że to jest moje życie i ja będę decydował, jako osoba pełnoletnia.
 
Kapłan zaznaczył, iż czwarte przykazanie nakazuje okazywanie szacunku rodzicom, ale obowiązuje również w drugą stronę. Jak mówił papież Jan Paweł II w kontekście tego przykazania- jako rodzic bądź godny tego szacunku. Trzeba rozmawiać, a nie wymuszać.
 
Wszyscy uczestnicy z zapartym tchem wysłuchali wykładu i wyrazili chęć ponownego spotkania z księdzem doktorem. Gość nie krył wzruszenia, że tak wiele osób przybyło na to wydarzenie.
 
Na koniec stwierdził, że nie jest sztuką znaleźć tylko cel czy sens życia, tylko sztuką jest być wiernym temu celowi i sensowi. A sensem i celem życia jest samoaktywizacja poprzez współdziałanie i budowanie szczęścia w sobie i w drugim, czego wszystkim życzył.
 
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej zachęca do śledzenia strony internetowej Ośrodka, gdzie zamieszczane są informacje o różnych inicjatywach, podejmowanych przez Ośrodek, w tym o organizowanych warsztatach i wykładach dla seniorów.
 
źr. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej


Liczba wyświetleń: 1014
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne