Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Bieg „Tropem Wilczym” w szkołach w Mordarce i Kłodnem

03.03.2022
TROPEM WILCZYM W SZKOLE
DZIAŁANIE TOWARZYSZĄCE PROJEKTOWI TROPEM WILCZYM
– BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Zorganizowany 1 marca w dwóch szkołach Gminy Limanowa
W MORDARCE i KŁODNEM

 
W 2011 r. Sejm III RP  ustanowił dzień 1 marca – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto  honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic II RP.Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i sprzeciwiając się podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
 
Z tej okazji w szkołach w Kłodnem i Mordarce zorganizowano imprezę patriotyczną – „Bieg Tropem Wilczym w Szkole”’ upamiętniającą bohaterstwo, poświęcenie i cierpienie żołnierzy podziemia. Był on  powiązany z udziałem  w projekcie Fundacji „Wolność i Demokracja”, która jest organizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym –największym biegiem pamięci w Polsce organizowanym corocznie 6 marca.
 
W ramach jego X edycji skorzystaliśmy z zaproszenia skierowanego do szkół.Przygotowywanyprzez nauczycieli historii i wychowania fizycznego z wielkim zaangażowaniem od stycznia bieg Tropem Wilczym – udał się znakomicie. Ogromna liczba młodzieży zgłosiła się do biegu, a ich wytrwałość w pokonaniu dystansu 1963 m. przyczyniła się do kształtowania świadomej pamięci historycznej. Została ona zapamiętana nie tylko przez ból mięśni po pokonanym dystansie , ale również poprzez  realizację zajęć prezentujących historię Żołnierzy Wyklętych. Dystans biegu odwoływał się do daty schwytania i zamordowania ostatniego „leśnego” żołnierza – Józefa Franczaka pseudonim „Laluś”, który prze 18 lat  walczył, ukrywając  się przed „ubekami”
 
Podobną walkę do Żołnierzy Wyklętych prowadzą dzisiaj Ukraińcy, którym wolność i suwerenność chcą odebrać potomkowie Stalinowskiego Związku Radzieckiego, czyli Putinowska Rosja. Nie zabrakło zatem symboli – umieszczonej flagi ukraińskiej i oddania hołdu walczącym za wolność narodu ukraińskiego oraz wolność całego  demokratycznego świata.

Zwycięzcami biegu zostali w MORDARCE: Katarzyna Opiela, Maciej Trojanowski, Zofia Opiela;
a w KŁODNEM:Kamil Zychowicz, Łucja Pulit i Jakub Wójcik

 Zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękując równocześnie nauczycielom za organizację biegu, który okazał się wielką atrakcją.  W Kłodnem był to Andrzej Ruchała – nauczyciel WF, a w Mordarce – nauczyciele: Magdalena Kindlik i Janusz Zelek. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom,  bez których ten bieg by się nie udał.

Nauczyciel historii mgr Kazimiera Biernat


Liczba wyświetleń: 769
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne