Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Kuligiem w bibliotece w Starej Wsi

21.09.2021
W piątek w deszczowe i chłodne wrześniowe popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się niezwykłe spotkanie z wybitnym Limanowianinem prof. dr hab. inż. Andrzejem Kuligiem nt.: „Podróże małe, podróże duże”. Spotkanie niezwykłe, gdyż zaczynaliśmy jej w nasiąkniętej jesienną zadumą sali a zakończyliśmy je w pięknej Ameryce Południowej – w Patagonii. Dzięki opowieści naszego znamienitego gościa odwiedziliśmy ziemię, którą ponad dwa tysiące lata temu przemierzał Jezus Chrystus, zajrzeliśmy do egzotycznego i jakże fascynującego swoimi tajemnicami Egiptu oraz zwiedzaliśmy najwyższe szczyty Europy, Azji, Ameryki i Australii.

Spotkanie otworzył dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał, który przywitał zgromadzonych gości słowami św. Jana Pawła II - „Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia,  niezależności”.

Następnie dyrektor przedstawił pokrótce postać naszego Gościa oraz przypomniał, iż wykład został zorganizowany w ramach cyklu „Limanowianie znani i nieznani”, który biblioteka realizuję już od wielu lat, a wśród zaproszonych gości było wielu znanych i cenionych Limanowian.  Dyrektor przywitał również przybyłych na spotkanie gości, którymi byli min. córka profesora Anna Kulig, prof. nadz. dr hab. Szymon Wroński wraz z małżonką, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, radni miasta Limanowa: Leszek Mordarski, Piotr Zoń, Jan Winiewski, radni powiatu limanowskiego Marian Wójtowicz i Stefan Hutek. Wśród uczestników spotkania byli również Karol Wojtas historyk limanowski, Marek Dudek podróżnik, Jerzy Wrona szef Kongregacji Kupieckiej oraz Stanisław Ociepka redaktor naczelny  gazety „Echo Limanowskie”. Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut w swoim wystąpieniu nie krył ogromnego zadowolenia, że możemy w naszej bibliotece gościć tak znamienitą osobę.
„- Skąd miłość do gór, oraz dlaczego podróżuje, wędrując, wspinając się?  - to pytanie zostało zadane prof. Andrzejowi Kuligowi

„Dla wszystkich odpowiedź jest jedna bo jestem ciekawy świata, bo mnie interesują inni ludzie, których spotykam podczas wypraw i w końcu bo jestem ciekawy swoich reakcji głównie w egzotycznych krajach oraz w ekstremalnie trudnych warunkach.”

Swoje wystąpienie profesor rozpoczął od wspomnień swoich lat dzieciństwa. Lat, które to spędził biegając po dworskim ogrodzie i podróżując po okolicznych wsiach. Jak zaznaczył to właśnie tu na limanowskiej ziemi zrodziła się jego miłość do gór, kiedy to jako mały chłopiec spacerował i poznawał okolicę zauważył jak bardzo ziemia jest pofałdowana to rozbudziło jego ciekawość świata i pasję podróżniczą.  To również dzięki swoim nauczycielom, uświadomił sobie, iż należy rozwijać swoje zainteresowania i warto inwestować w marzenia. Później jak mówił prof. Kulig były lata 60, i szkolne wyprawy w Tatry. Tatry, które nie były wówczas tak rozdeptane przez turystów jak dziś. Tatry zachwycające swoim spokojem, surowością natury i ciszą, o którą teraz już ciężko. To właśnie szkolne wycieczki były kolejnym etapem rozwoju jego pasji.

Kolejne lata przynosił kolejne podróże, jedne małe inne większe. Na szczególną uwagę na pewno zasługuje tutaj wyprawa go Węgier, która odbyła się w latach 90. To podczas niej zrodził się pomysł artykułu dot. Ojca profesora. Artykułu, który dał początek wieloletniej współpracy z „Echem Limanowskim”. Kolejną bardzo ważną dla naszego prelegenta wyprawą było podróż do Ziemi Świętej w 2000 roku. Podróż mająca charakter nie tylko turystyczny ale również religijny, miała ona znaczenie tym większe, iż w tym samym czasie do Izraela pielgrzymował nasz wielki rodak św. Jan Paweł II. Kolejnymi przystankami w naszej podróży z profesorem były Andy ze swoimi nagłymi zmianami pogody; Argentyna i Wodospady Iguazu; Afryka dzika i nie taka straszna jak można by przypuszczać; wspaniały Mont Blanc, uczący pokory; Peru na sportowo; Antypody, Nowa Zelandia z mieszkańcami, którzy Europejczyków traktują jak przybyszów z końca świata; Australia, która jak na dawną kolonie karną wcale nie jest taka straszna; piękny Kaukaz; piękna ale niebezpieczna Turcja; Iran i na koniec nietypowa Patagonia (wyprawa nietypowa dla górołaza, nietypowa bo morska), nietypowa ale piękna.

Ważnym aspektem w wypowiedzi profesora, było troska o środowisko. Dziś mamy już coraz większą świadomość potrzeby jego ochrony ale nadal dość często, za często czujemy się panami świata i nie szanujemy otaczającej nas przyrody zasypując ją  śmieciami, zagłuszając śpiew ptaków dźwiękami naszych smartfonów i migawek aparatów, polując na dzikie zwierzęta. Profesor apelował o rozsądek i uwrażliwiał nas w tych aspektach.

Po zakończeni prelekcji przyszedł czas na zadawanie pytań, których było bez liku. Słuchacze byli ciekawi jaki jest przepis na udaną wyprawę, jak należy się do niej przygotować, skąd czerpać środki, jak dobierać ekipę. Na wszystkie te kwestie wykładowca wyczerpująco i cierpliwie odpowiadał, dzieląc się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami i ogromnym doświadczeniem zdobytym podczas swoich licznych podróży po świecie.

Profesor zakończył swoje wystąpienie słowami „Idź w góry. A gdy wrócisz z gór świat nadal będzie taki sam ale ty będziesz inny”. My też wierzymy i ufamy, iż spotkanie z profesorem Kuligiem sprawiło, iż mimo że świat jest taki sam to my jesteśmy już inni.

Książka prof. Andrzeja Kuliga pn.: „Pół korony i inne wyprawy” cieszyła się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy spotkania mogli otrzymać indywidualną dedykację od autora. Słowa uznania należą się profesorowi Andrzejowi Kuligowi, że za autorskie spotkanie nie pobierał żadnego honorarium. 

Prof. nadzw. dr hab. inż. Andrzej Kulig – profesor Politechniki Warszawskiej. Limanowianin z urodzenia. Fotografujący uczestnik podróży krajoznawczych oraz wypraw w góry wysokie. Wieloletni publicysta dwumiesięcznika „Echo Limanowskie”, autor artykułów popularnonaukowych w kwartalniku „Almanach Ziemi Limanowskiej” oraz strony domowej: akulig.is.pw.edu.pl. W 2013 roku uhonorowany medalem i tytułem Przyjaciel Miasta Limanowa.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 834
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne