Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Mieszkańcy poznali dzielne ,,Limanowianki na drodze ku niepodległości”

27.08.2019
W czwartkowe popołudnie sala w Bibliotece Publicznej w Pisarzowej wypełniła się aż po brzegi, a wszystko za sprawą wykładu dr Tomasza Jacka Lisa, którzy przyciągnął wszystkich zainteresowanych lokalną historią. Tematem prelekcji były ,,Limanowianki na drodze ku niepodległości”.

 
W spotkaniu wzięła udział Joanna Michalik, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Stanisław Ociepka, Redaktor Echa Limanowskiego, Grzegorz Krzak, Zastępca Kierownika Wydziału Promocji i Sportu, radni gminni: Andrzej Malinowski i Adam Ryś oraz radny miasta Leszek Mordarski, Karol Wojtas – historyk i regionalista oraz mieszkańcy gminy. Przybyłych na wstępie przywitał dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał. Następnie głos zabrał wójt Limanowej, Jan Skrzekut, który podkreślił, iż niejednokrotnie kobiety, które zostawały w domach podczas wojny, musiały wykazać się większym bohaterstwem niż żołnierze, bo to na ich barkach spoczywał cały obowiązek zajęcia się rodziną.


 
Doktor Jacek Lis nakreślił ogólne uwarunkowania społeczne omawianego okresu, a następnie przedstawił sytuację kobiet z terenu powiatu limanowskiego na przełomie XIX i XX wieku: chłopek, mieszczanek i szlachcianek. Prelegent omówił w jaki sposób zmieniło się życie Limanowianek na skutek wybuchu I wojny światowej. Zaprezentował kilka najważniejszych postaci z naszego regionu. Były to: Klementyna Zubrzycka-Bączkowska – limanowska aptekarka, Anna Czechówna, nauczycielka z Dobrej, jedna z pierwszych studentek na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także Anna Beck, matka Józefa Becka i babka ostatniego ministra spraw zagranicznych w II RP.


Wykład spotkał się ogromnym zainteresowaniem, a dyskusja trwała do późnych godzin wieczornych. Na uwagę zasługuje fakt, iż dr Tomasz wystąpił nie pobierając żadnego honorarium, za co należą mu się słowa podziękowania.
Spotkanie było zorganizowane w ramach oferty wakacyjnej 2019, które w tym roku przebiega pod hasłem: ,,Najbliżsi czytają dzieciom”.
A już 2 września, w bibliotece w Męcinie odbędzie się kolejny wykład pt.: ,,Przyczyny i skutki wybuchu II wojny światowej z uwzględnieniem naszego terenu”. Wykład będzie połączony ze śpiewem pieśni patriotycznych. Wykładowcą będzie dr Marcin Chorązki z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!


Liczba wyświetleń: 1824
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne