Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Konferencja prasowa przed 11. Wyścigiem Górskim Limanowa – Przełęcz pod Ostrą

22.07.2019
Podczas najbliższego weekendu (26 – 28 lipca) Limanowa po raz kolejny stanie się wyścigową stolicą Europy. Na trasie Limanowa (Stara Wieś) – Przełęcz pod Ostrą rozegrana będzie 9 Runda Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC). Jest to najwyższa ranga samochodowych wyścigów górskich, w których nie są rozgrywane mistrzostwa świata. Rozgrywane na trasie o długości 5 493 m zawody będą także 5 i 6 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. 18 czerwca w Karczmie Matras w Limanowej odbyło się spotkanie organizacyjne połączone z  konferencja prasowa na którym oprócz licznie przybyłych dziennikarzy, spotkali się przedstawiciele organizatorów, władz samorządowych a także wszystkich służb, by omówić najistotniejsze kwestie związane z tegoroczną edycją wyścigu.

Rozgrywany po raz 11 wyścig w Limanowej został rundą FIA EHC w 2014, w zawodach zwyciężył jadący Osellą FA 30 Miloš Beneš (CZE), Czech zwyciężył także rok później. W 2016 na starcie w Starej Wsi pojawił się (także jadący Osellą FA 30) Chrstian Merli ( ITA), wygrywając i bijąc swój pierwszy rekord toru. Podobnie sytuacja wyglądała w 2017 i 2018. W Beskidzie Wyspowym pojawi się ponad 100 kierowców z 9 państw, wśród nich startujący bolidami liderzy Mistrzostw Europy w Kategorii 2 (auta wyścigowe) Włosi Christian Merli i 10 – krotny mistrz kontynentu Simone Faggioli. Merli z czasem 1:51,398 jest rekordzistą limanowskiej trasy, przejechał ją ze średnią prędkością 178 km/h. W stawce kierowców zgłosili się także liderzy GSMP, m.in. prowadzący po czterech rundach Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO 5 AMS), Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC), Waldemar Kluza (Skoda Fabia), Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer) czy  Dubai (Berg Monster Team, Mitsubishi Lancer Berg Monster). Oficjalna  lista zgłoszeń zostanie opublikowana 22 lipca.

Wypełniając zgłoszenia zawodnicy musieli wypełnić przygotowane przez FIA dodatkowe ankiety, szczegółowo opisujące wszystkie parametry techniczne samochodów. Jest to związane z wprowadzaniem od przyszłego roku tzw. Performance Factor, współczynnika, który zastąpi dotychczas stosowane, czasem dość skomplikowane  podziały na grupy i klasy. Stosowanie PF umożliwi starty w wyścigach górskich samochodom wyścigowym, które dotychczas nie mieściły się w dostępnych kategoriach. Podczas piątkowego Badania Kontrolnego podane dane będą weryfikować sędziowie techniczni FIA, wspomagający ekipę Polskiego Związku Motorowego.

Limanowskie zawody rozpoczną się w piątek 26.07 o godz. 11.30  otwartym dla kibiców technicznym Badaniem Kontrolnym, które przeprowadzane będzie przed Limanowskim Domem Kultury przy ul. Br. Czecha 4. Tam także rozłożony zostanie tzw. Pit – Stop: mobilny serwis, w którym przez cały wyścigowy weekend bezpłatnie sprawdzić będzie można stan techniczny swojego samochodu. Wielkie ściganie, gromadzące co roku ponad 20 tysięcy kibiców, rozpocznie się w sobotę 27.07 o godzinie 9.00, obejrzeć będzie można 2 podjazdy treningowe i dwa wyścigowe ( GSMP), w niedzielę 1 trening ( od 9.00)  i dwa wyścigi, w których punktować będą także kierowcy klasyfikowani w Mistrzostwach Europy.

Podczas wyścigu nie zabraknie oczywiście dodatkowych atrakcji dla kibiców. W okolicy starty ustawiony zostanie symulator, w którym będzie się można wirtualnie ścigać po precyzyjnie odwzorowanej trasie realnego wyścigu, zbierając punkty w Virtual Hill Climb Cup ( szczegóły na stronie Automobilklubu Małopolskiego Krosno). Jak co roku kibiców do punktów widokowych wozić będzie autobus, trasę wyścigu i Ziemię Limanowską będzie można podziwiać z pokładu helikoptera. Niewątpliwą atrakcją będą bolidy wyścigowe, zbudowane przez studentów krakowskiej AGH i Politechniki Śląskiej czy możliwość  przejazdu trasy  prezentowanym  przez partnera wyścigu - spółkę TAURON Polska Energia samochodem elektrycznym

Wyniki Online wraz z widokiem z rozstawionych na trasie kamer śledzić będzie można na stronach www.wysciggorski.pl , www.wyniki-online.pl, www.gsmp.pzm.pl, podobnie jak podczas poprzednich edycji relacji słuchać będzie można w Radio Wyścigowym, na częstotliwości 100,3 FM.  Relację na żywo  z wyścigów będzie można oglądać w sobotę i niedzielę w TVP 3 i TVP 3 Kraków, reportaż z imprezy zostanie także nadany w TVP Sport i Motowizji.

Partnerem głównym zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz TAURON Polska Energia S.A.


 


Liczba wyświetleń: 1633
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne