Głównym założeniem akcji jest wyeliminowanie nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz ujawnienie wszelkich nieprawidłowości związanych z ingerencją w urządzenia pomiarowe, a także uporządkowanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie gminy Limanowa.
Ze względu na fakt, iż skala bezumownego korzystania z wody oraz odprowadzania ścieków ma wpływ na wysokość ponoszonych przez mieszkańców gminy Limanowa opłat za wodę i ścieki, niezbędne jest zaangażowanie wszystkich odbiorców usług. Niedopuszczalne jest, aby uczciwi odbiorcy płacili nie tylko za siebie, ale byli też obciążani za pobraną wodę, którą nielegalnie pobiera ich sąsiad, np. do podlewania ogródka czy mycia samochodu.
Głównym założeniem akcji jest wyeliminowanie nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz ujawnienie wszelkich nieprawidłowości związanych z ingerencją w urządzenia pomiarowe, a także uporządkowanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie gminy Limanowa.
Państwa zaangażowanie dla wspólnej sprawy może przynieść wymierne korzyści wszystkim mieszkańcom, dlatego zwracamy się z prośbą o dobrowolne zgłaszanie się do Urzędu Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B, 34-600 Limanowa, pok. 25, w celu dopełnienia formalności i podpisania umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków. Osoby, które zgłoszą się w terminie do 30 czerwca 2019 roku nie poniosą żadnych kosztów związanych z ujawnieniem lub potwierdzeniem wykonania nielegalnego przyłącza. Osoby, które nie zgłoszą się w określonym terminie a zostaną ujawnione będą musiały się liczyć z wysokimi karami finansowymi.
Gmina Limanowa gwarantuje pełną anonimowość i deklaruje podjęcie niezwłocznych działań mających na celu likwidację nielegalnego poboru wody i nielegalnego odprowadzania ścieków.
Zważywszy na powyższe należy pamiętać, że za nielegalne korzystanie z usług wodociągowo - kanalizacyjnych należy rozumieć:
- pobór wody lub odprowadzanie ścieków bez zawarcia umowy,
- pobór wody lub odprowadzanie ścieków przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach i urządzeniach pomiarowych,
- zrzut ścieków o złej jakości, niespełniających wymogów określonych przepisami prawa,
- odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej,
- złożenie nieprawidłowego oświadczenia o ilości osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość,
- nieponoszenie opłat abonamentowych z tytułu utrzymania gotowości urządzeń kanalizacyjnych dla działek uzbrojonych w sieć kanalizacyjną, przygotowaną do podłączenia.
Zjawisko nielegalnego poboru wody i nielegalnego odprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacji sanitarnej uregulowane zostało m.in. w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z art. 28 tej ustawy kto bez uprzedniego zawarcia umowy o odprowadzanie ścieków wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10.000 zł (ust. 4). Natomiast kto bez uprzedniego zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5.000 zł (ust. 1). Tej samej karze podlega także ten, kto uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zmianę, zatrzymanie lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego oraz nie dopuszcza przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjnego do wykonania czynności określonych przepisami prawa (ust. 2).
Liczba wyświetleń: 2233