Związek Powiatów Polskich ogłosił listę laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za 2018 rok. W rankingu kategorii GMIN WIEJSKICH Gmina Limanowa uzyskała wysokie 9. miejsce, m.in. za ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych oraz funduszy krajowych oraz opracowaną strategię rozwoju samorządu.
Ranking Gmin i Powiatów oparty jest na zasadzie bezpłatnego, dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego i jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Również mieszkańcy mogli wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej głosy mieszkańców były zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP.
Gmina Limanowa znalazła się w pierwszej dziesiątce polskich gmin wiejskich jako laureat Rankingu wraz z dwoma małopolskimi gminami - gminą Chełmiec, która w tej kategorii zdobyła najwyższe 1 miejsce oraz gminą Korzenna, która uplasowała sie na 5 miejscu. Działania prorozwojowe gminy zauważono w takich obszarach jak: ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych oraz z funduszy krajowych, opracowana strategia rozwoju samorządu, wielkość środków finansowych wydatkowanych na szkolenie kadry, funkcjonująca strona www, działająca w urzędzie pracownia informatyczna, promocja aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym oraz organizacja gminnych konkursów adresowanych do uczniów. Zwrócono także uwagę na funkcjonujący w urzędzie elektroniczny obieg dokumentów oraz system e-urząd/elektroniczna skrzynka podawcza/.
Liczba wyświetleń: 1708