Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Trwa rekrutacja do programu opieki nad seniorami "Małopolski Tele-Anioł"

14.06.2018
W Małopolsce ruszył program „Tele-Anioł”, dzięki któremu 10 tys. osób starszych otrzyma opaski ratujące życie. W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, przebywająca sama w domu, ma szanse na szybkie uzyskanie natychmiastowej i profesjonalnej pomocy.
W maju do programu zostało włączonych około 50 osób, a formularze zgłoszeniowe złożyło blisko 300 osób. W Małopolsce program „Tele-Anioł” obejmie 10 tys. osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia oraz niepełnosprawność. Każda z nich otrzyma tzw. bransoletkę życia, dzięki której w razie potrzeby wezwie pomoc jednym przyciskiem. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek,  jednak  zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem „SOS”, poprzez który potrzebujący mogą kontaktować się z centrum teleopieki, w którym przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu oczekuje zespół ratowników medycznych. Opaska ma wbudowany także mikrofon i głośnik, można przez nią rozmawiać jak przez telefon. Na opaskę bezpieczeństwa można także zadzwonić, ponieważ urządzenie ma kartę SIM i indywidualny numer. Aby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk. W ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy centrum, ale także jej bliscy.
Część uczestników programu „Tele-Anioł” będzie również korzystać ze specjalnych usług opiekuńczych świadczonych w domu zarówno przez fachowców, jak i w ramach opieki sąsiedzkiej. Tą opieką zostanie objęta grupa ok. 3,2 tys. osób. Nabór do I tury projektu potrwa do końca października 2018 roku lub do wyczerpania miejsc, a drugi na przełomie 2019 i 2020 r. Rekrutację Uczestników/Uczestniczek do projektu prowadzą wspólnie: Województwo Małopolskie oraz Partnerzy: Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Pierwsza tura naboru do projektu rozpoczęła się w dniu 13 kwietnia i potrwa do 31 października 2018 r. lub do wyczerpania miejsc. Rekrutacja prowadzona będzie w sposób ciągły, w dwóch turach podzielonych na dwutygodniowe cykle rekrutacyjne. Podczas każdej tury do projektu zakwalifikowanych zostanie 5 000 osób niesamodzielnych.
WSZYSTKIE osoby niesamodzielne zakwalifikowane formalnie do projektu przedkładają podczas oceny sytuacji materialno-życiowej:wypełnioną przez lekarza POZ ocenę stopnia sprawności w skali Barthel (karta oceny jest załącznikiem nr 7 do Regulaminu - po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu formalnym należy ją wydrukować i poprosić lekarza POZ o jej wypełnienie).


Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji i uczestnictwa w projekcie zostały przedstawione w Regulaminie rekrutacji i udziału w projekcie Małopolski Tele-Anioł dostępnym w załączniku poniżej, natomiast niezbędne do rekrutacji dokumenty dostępne są na stronie www.malopolska.pl .

Wszelki informacje dotyczące projektu oraz pomoc w  rekrutacji  można uzyskać również w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Limanowej
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18 B
34-600 Limanowa
tel. 18  337 36 57
[email protected]


Liczba wyświetleń: 2584
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne