Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Profilaktyka zintegrowana w Zespole Szkół w Mordarce

18.10.2015

Od wielu lat Zespół Szkół w Mordarce przykłada wielką wagę do realizacji działań profilaktycznych i wychowawczych. Spośród wielu inicjatyw podejmowanych przez nauczycieli na szczególną uwagę zasługują realizowane w bieżącym roku szkolnym programy „Archipelag Skarbów", „Mediacje rówieśnicze” oraz „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”.  Wszystkie trzy są realizowane w ramach większego projektu pt. „Jak być wolnym od uzależnień?” prowadzonego w  szkole dzięki wieloletniej współpracy z Katolickim Centrum Młodzieży „Kana” w Nowym Sączu oraz Zespołem Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej „Ostoja”.

Program „Archipelag Skarbów” był realizowany w październiku. W dwóch czterogodzinnych mitingach wzięli udział uczniowie klas II- III gimnazjum. Trenerzy z Instytutu Profilak­tyki Zin­tegrowanej pokazali młodym ich ogromny pozytywny potencjał. Uczyli zdrowego i mądrego stylu życia w oparciu o system wartości ogólnoludzkich. Ważnym aspektem programu był trening asertywności, w którym uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników. Program miał również  za zadanie wzbudzenie większego zaufania do tzw. pozytywnych dorosłych, czyli rodziców, wychowawców, pedagogów, psychologów. Prowadzący spo­tkali się także z rodzicami uczniów biorących udział w programie. W trak­cie zebrania zapoznali ich z głów­nymi celami „Archipelagu Skarbów” oraz udzielili wskazówek, w jaki spo­sób roz­mawiać z dziećmi na tematy tak trudne, jak: sek­sual­ność, pożądanie czy popęd płciowy. Archipelag Skarbów obejmował również szkoleniową Radę Pedagogiczną. Nauczyciele zostali wyposażeni w konspekty do prowadzenia zajęć utrwalających treści programu.

W ostatnich latach szczególną nadzieję wiąże się z rozpowszechnieniem idei mediacji rówieśniczych. Gimnazjum w Mordarce jest jedyną szkołą w powiecie, w której działa spora grupa profesjonalnie przeszkolonych mediatorów rówieśniczych. Warsztaty zakończone egzaminem były prowadzone przez doświadczonego pedagoga i edukatora H. Czerwińską- trenera fundacji "Ostoja". Przeszkoleni uczniowie, przy aktywnym wsparciu przygotowanych nauczycieli i rodziców, pomagają swoim kolegom dochodzić do porozumienia w ewentualnych sporach i przejmować przez nich odpowiedzialność za to porozumienie. Korzyści wychowawcze, jakie uzyskują w procesie mediacji, są nie do przecenienia. Jest ona bowiem bezpiecznym i skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów między uczniami.

Kilkunastu nauczycieli Zespołu Szkół w Mordarce aktywnie uczestniczy w 40-godzinnym programie „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców". Program skierowany jest do tych wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć dziecko, za cel stawiają sobie nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z  wychowankami.  Lepsze porozumiewanie się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń powoduje pogłębienie relacji i prowadzi do wzajemnej bliskości, tak bardzo potrzebnej w wychowaniu, bo jak mówi motto Szkoły: „Wychowywać,to kochać i wymagać“.

Z pewnością  uczestnictwo we wszystkich programach, które z ramienia placówki koordynuje pedagog - Alina Górszczyk  pozostawi trwały ślad w poglądach i postawie uczestników, a uczniowie szkoły będą prawymi ludźmi i wartościowymi obywatelami.



Liczba wyświetleń: 3311
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne