Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Patriotyczna Wieczornica w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi - „Szlakami legionistów Józefa Piłsudskiego po Limanowszczyźnie”

07.11.2013

Dla nas Polaków i Limanowian dzisiejsza patriotyczna wieczornica jest szczególnym dniem i ma ona ogromne znaczenie. Tu na Ziemi Limanowskiej wypełnionej tradycją nasi dziadowie, ojcowie, ciężko pracowali i walczyli o to abyśmy, byli wolnym suwerennym i niepodległym krajem. Bowiem Polska i Polacy o której śniły i marzyły całe pokolenia żyjących w ponad 120 letniej zaborczej niewoli nareszcie odzyskała niepodległość. O tych ludziach walczących nie tylko w Legionach Józefa Piłsudskiego, ale i również o wielu patriotach synach Polskiej Ziemi nie możemy zapomnieć. Dlatego też przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pali się dziś przystrojona w biało-czerwony kolor świeca - jako symbol czci i hołdu wszystkim Legionistom walczącym nie tylko na Ziemi Limanowskiej, ale również w innych częściach naszego kraju.


Tymi słowami rozpoczął to patriotyczne spotkanie Jacenty Musiał -Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Witając zaproszonych gości: Franciszka Biedę - W-ce Wójta Gminy Limanowa, Marka Ziaję - Sekretarza Urzędu Gminy Limanowa, Józefa Zonia - Radnego Gminy Limanowa, Mieczysława Bulandę - Sołtysa Wsi Stara Wieś, Joannę Michalik - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Helenę Golińską - Instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Leokadię Kawulę- emerytowanego Instruktora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Marka Twaroga - Dyrektora Zespołu Szkół w Starej Wsi II oraz nauczycieli Marzenę Banach, Marię Młynarczyk wraz z uczniami. Romana Ciesielczyka- Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Bogdana Kożucha-Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wysokiem. Marię Fiejtek- przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi. Bibliotekarki z Gminnych Bibliotek Publicznych Marię Trzupek, Teresę Frączek, Lidię Piegza, Joannę Kwit oraz mieszkańców gminy Limanowa.

Szczególnymi gośćmi byli założyciele Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej - "Jabłoniec 1914" Kazimierz Pasiut- nauczyciel Szkoły Podstawowej w Kaninie i absolwent WSP w Krakowie, Marek Sukiennik -przedsiębiorca z Limanowej, absolwent Politechniki Krakowskiej, miłośnik historii, założyciel grupy rekonstrukcji historycznej w Limanowej.

W trakcie dwugodzinnego spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o walkach jakie toczyli legioniści na Ziemi Limanowskiej: Jurkowie, Chyszówkach, Limanowej, Pisarzowej, Kaninie, Wysokiem oraz panującej atmosferze wśród żołnierzy i miejscowej społeczności.

Wystąpienie obu prelegentów wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz czytanie wiernych zapisów historycznych Józefa Piłsudskiego i jego oficerów biorących udział w walkach na Ziemi Limanowskiej.

Kazimierz Pasiut oraz Marek Sukiennik przywołali liczne wspomnienia zapisane przez Józefa Piłsudskiego w książce "Moje pierwsze boje" charakteryzujące jego pobyt na Limanowszczyźnie podczas walk wraz ze swoimi legionistami o niepodległą Polskę.

"Warunki wojny na Podhalu okazały się i pod innym względem nadzwyczaj przyjemne. Mówię tu o stosunkach z ludnością. Nie trzeba było tu niczego szukać, bo wszystko czego dusza żołnierza walczącego dla szczęścia Ojczyzny pragnie było mu dane... Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca. Od góry do dołu - ksiądz, gazda góralski, czy jego gaździna, mieszczanin czy robotnik - wszyscy szukali po prostu okazji, aby okazać swa sympatię do nas..."

Marek Sukiennik zaprezentował również przyniesioną przez siebie broń i liczne rekwizyty, w które były wyposażone odziały legionowe. Prezentacja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników uroczystości, szczególnie młodego pokolenia.

Podczas wieczornicy można było oglądać wystawę książkową poświeconą Legionom Józefa Piłsudskiego, którą przygotowała bibliotekarka Lidia Piegza. Na zakończenie spotkania Franciszek Bieda- W-ce Wójt Gminy Limanowa oraz Marek Ziaja- Sekretarz Urzędu Gminy Limanowa podziękowali za wykład Kazimierzowi Pasiutowi oraz Markowi Sukiennikowi mówiąc, że była to duża porcja historii i lekcja wychowania obywatelskiego.

Uroczystość przebiegała w bardzo sympatycznej, rodzinnej i podniosłej atmosferze.

Jacenty Musiał

Dla nas Polaków i Limanowian dzisiejsza patriotyczna wieczornica jest szczególnym dniem i ma ona ogromne znaczenie. Tu na Ziemi Limanowskiej wypełnionej tradycją nasi dziadowie, ojcowie, ciężko pracowali i walczyli o to abyśmy, byli wolnym suwerennym i niepodległym krajem. Bowiem Polska i Polacy o której śniły i marzyły całe pokolenia żyjących w ponad 120 letniej zaborczej niewoli nareszcie odzyskała niepodległość. O tych ludziach walczących nie tylko w Legionach Józefa Piłsudskiego, ale i również o wielu patriotach synach Polskiej Ziemi nie możemy zapomnieć. Dlatego też przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pali się dziś przystrojona w biało-czerwony kolor świeca - jako symbol czci i hołdu wszystkim Legionistom walczącym nie tylko na Ziemi Limanowskiej, ale również w innych częściach naszego kraju.


Tymi słowami rozpoczął to patriotyczne spotkanie Jacenty Musiał -Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Witając zaproszonych gości: Franciszka Biedę - W-ce Wójta Gminy Limanowa, Marka Ziaję - Sekretarza Urzędu Gminy Limanowa, Józefa Zonia - Radnego Gminy Limanowa, Mieczysława Bulandę - Sołtysa Wsi Stara Wieś, Joannę Michalik - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Helenę Golińską - Instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Leokadię Kawulę- emerytowanego Instruktora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Marka Twaroga - Dyrektora Zespołu Szkół w Starej Wsi II oraz nauczycieli Marzenę Banach, Marię Młynarczyk wraz z uczniami. Romana Ciesielczyka- Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Bogdana Kożucha-Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wysokiem. Marię Fiejtek- przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi. Bibliotekarki z Gminnych Bibliotek Publicznych Marię Trzupek, Teresę Frączek, Lidię Piegza, Joannę Kwit oraz mieszkańców gminy Limanowa.

Szczególnymi gośćmi byli założyciele Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej - "Jabłoniec 1914" Kazimierz Pasiut- nauczyciel Szkoły Podstawowej w Kaninie i absolwent WSP w Krakowie, Marek Sukiennik -przedsiębiorca z Limanowej, absolwent Politechniki Krakowskiej, miłośnik historii, założyciel grupy rekonstrukcji historycznej w Limanowej.

W trakcie dwugodzinnego spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o walkach jakie toczyli legioniści na Ziemi Limanowskiej: Jurkowie, Chyszówkach, Limanowej, Pisarzowej, Kaninie, Wysokiem oraz panującej atmosferze wśród żołnierzy i miejscowej społeczności.

Wystąpienie obu prelegentów wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz czytanie wiernych zapisów historycznych Józefa Piłsudskiego i jego oficerów biorących udział w walkach na Ziemi Limanowskiej.

Kazimierz Pasiut oraz Marek Sukiennik przywołali liczne wspomnienia zapisane przez Józefa Piłsudskiego w książce "Moje pierwsze boje" charakteryzujące jego pobyt na Limanowszczyźnie podczas walk wraz ze swoimi legionistami o niepodległą Polskę.

"Warunki wojny na Podhalu okazały się i pod innym względem nadzwyczaj przyjemne. Mówię tu o stosunkach z ludnością. Nie trzeba było tu niczego szukać, bo wszystko czego dusza żołnierza walczącego dla szczęścia Ojczyzny pragnie było mu dane... Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca. Od góry do dołu - ksiądz, gazda góralski, czy jego gaździna, mieszczanin czy robotnik - wszyscy szukali po prostu okazji, aby okazać swa sympatię do nas..."

Marek Sukiennik zaprezentował również przyniesioną przez siebie broń i liczne rekwizyty, w które były wyposażone odziały legionowe. Prezentacja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników uroczystości, szczególnie młodego pokolenia.

Podczas wieczornicy można było oglądać wystawę książkową poświeconą Legionom Józefa Piłsudskiego, którą przygotowała bibliotekarka Lidia Piegza. Na zakończenie spotkania Franciszek Bieda- W-ce Wójt Gminy Limanowa oraz Marek Ziaja- Sekretarz Urzędu Gminy Limanowa podziękowali za wykład Kazimierzowi Pasiutowi oraz Markowi Sukiennikowi mówiąc, że była to duża porcja historii i lekcja wychowania obywatelskiego.

Uroczystość przebiegała w bardzo sympatycznej, rodzinnej i podniosłej atmosferze.

Jacenty MusiałLiczba wyświetleń: 1436
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne