Czytanie Fredry w Męcinie i Mordarce

12.09.2013

Dnia 7 września br. odbyła się druga edycja Narodowego Czytania zainicjowana przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Tym razem bohaterem był Aleksander Fredro, który "na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą" - jak wyraził się o nim prezydent, zachęcając do udziału w akcji. Odpowiadając na apel głowy państwa Zespoły Szkół w Męcinie i Mordarce postanowiły przypomnieć wszystkim najsłynniejsze utwory Fredry.

Uczniowie z Męciny spośród bogatej twórczości poety wybrali najbardziej znane bajki, takie jak: "Cygan i baba", "Osiołkowi w żłoby dano", "Paweł i Gaweł" oraz "Małpa w kąpieli". Recytację wzbogacili krótkimi scenkami, w których brali udział bohaterowie prezentowanych utworów. Dzieci ze szkoły podstawowej z przejęciem odgrywali powierzone im role, wykorzystując takie środki artystycznego wyrazu jak: dykcja, modulacja głosu, ruch sceniczny. W drugiej części widowiska artystycznego gimnazjaliści zaprezentowali fragment "Ślubów panieńskich" w nieco uwspółcześnionej wersji. Klara i Aniela składały przysięgę, rapując, a jednym z rekwizytów był tablet. Scenografia w odcieniach różu wskazywała na sentymentalny charakter sztuki. Młodzież przedstawiła najzabawniejsze scenki z każdego aktu, najlepiej obrazujące intrygę, która prowadzi do szczęśliwego zakończenia utworu. Nad całością projektu czuwały polonistki Katarzyna Wójtowicz-Kaptur oraz Urszula Wiewióra.

Uczniowie z Mordarki wzięli na warsztat chyba najsłynniejsze dzieło Fredry "Zemstę". Podczas kilku lekcji uczniowie gimnazjum recytowali fragmenty utworu, a w czasie przerw prezentacja dramatu przenosiła się do biblioteki. Młodsi czytelnicy poznawali głównie bajki. Na długiej przerwie zgromadzili się na hali sportowej, gdzie mieli okazję zobaczyć scenę pisania listu przez Dyndalskiego w gwiazdorskim wykonaniu gimnazjalistów z klasy II. Następnie uczniowie z klasy VI zaprezentowali wiersze i bajki hrabiego Fredry. Nad sprawnym przebiegiem tego wydarzenia czuwały: Stanisława Abram, Emilia Kolawa, Ewa Zelek i Edyta Odziomek.

Mamy nadzieję, że tego typu akcje zmobilizują społeczeństwo do częstszego sięgania nie tylko po utwory Aleksandra Fredry, ale także innych poetów i pisarzy.

Po Mickiewiczu i Fredrze w przyszłym roku kolej na Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy więc szkoły, by wzięły przykład z Męciny i Mordarki i włączyły się w tę niezwykle zacną inicjatywę.