Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

105 - latek aktywnie włączył się w Narodowe Czytanie Fredry w Bibliotece w Nowym Rybiu

08.09.2013

Dnia 7 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi - Filia w Nowym Rybiu odbyło się uroczyste czytanie dzieł Aleksandra Fredry.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", zainicjowane w ubiegłym roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej.


Podczas I edycji tysiące Polaków czytało "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Tegoroczna akcja poświecona była twórczości Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, patrioty, gdyż w tym roku mija 220 rocznica jego urodzin. Z tej okazji w Bibliotece przedstawiono jeden z najpopularniejszych dzieł Fredry: "Zemstę" w wykonaniu wybitnych aktorów teatrów krakowskich, ludzi kultury, władz Gminy Limanowa oraz mieszkańców Nowego Rybia.

Na początku Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan wraz z Dyrektorem GBP w Starej Wsi - Jacentym Musiałem dokonali uroczystego otwarcia spotkania, witając wszystkich zebranych oraz przybliżając założenia ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". Przedstawili również przybyłych gości, głównych odtwórców czytanej komedii, którymi byli: Zygmunt Konieczny - wybitny polski kompozytor rodem ze Szczyrzyca, współtwórca "Piwnicy pod Baranami" wraz z żoną Elżbietą Barańską - aktorka Teatru Rapsodycznego w Krakowie, Wiktor Herzig - emerytowany dyrektor krakowskich teatrów, m. in. Teatru Słowackiego w Krakowie oraz żona Teresa Czerniejewska - Herzig - Kierownik Działu Wydawnictw Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, wieloletnia kierowniczka Literackich Teatrów - Bagatela, Opera Wrocławska, Anna Lenczewska - oraz Przemysław Sejmicki - aktorzy teatrów krakowskich.

W rolę aktorów wcielili się także: Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan, Sekretarz Gminy - Marek Ziaja, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał, Radny wsi - Stanisław Młyński wraz z żoną, Proboszcz Parafii Nowe Rybie - Kazimierz Basista oraz mieszaknka Nowego Rybia - Monika Banach. Autorem i wykonawcą oprawy muzycznej był Zygmunt Konieczny. Ponadto w akcji udział wzięli: Sołtys wsi - Jan Myszka, Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu - Bożena Chlipała, Ks. Dariusz Bugajski i Ks. Janusz Liszka z Parafii Nowe Rybie, pracownice bibliotek gminnych oraz mieszkańcy wsi. Honorowym gościem był Szczepan Kocęba - najstarszy, bo liczący 105 lat mieszkaniec gminy, który aktywnie włączył się w akcję czytania Fredry. Godnym podkreślenia jest fakt, że Pan Kocęba, mimo sędziwego wieku, bardzo dobrze słyszy i czyta bez użycia okularów.

Następnie głos zabrali aktorzy, którzy przenieśli nas w XIX w. w scenerię dramatu "Zemsta". Wspaniała gra aktorska wszystkich biorących udział w czytaniu, znakomita oprawa muzyczna, zaangażowanie władz i mieszkańców Nowego Rybia sprawiły wrażenie uczestniczenia w prawdziwym teatrze.

Było to wyborowe przedsięwzięcie, które wywarło duże wrażenie na uczestnikach. Zgromadzeni byli pod dużym wrażeniem całości spotkania, przygotowanego na tak wysokim poziomie artystycznym.

Po zakończeniu czytania miała miejsce żywa dyskusja z aktorami, którą urozmaiciła gra na akordeonie Pana Szczepana Kocęby.

Chętni mogli zakupić książki autorstwa Aleksandra Fredry z okolicznościową pieczęcią, wykonanym specjalnie na upamiętnienie rocznicy urodzin pisarza, otrzymaną od Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania" to znakomita okazja do przypomnienia wybitnych polskich twórców oraz ich dzieł. Wspólne czytanie integruje społeczność i wpływa na budowanie tożsamości, pomagając ocalić od zapomnienia największy dorobek z dziedziny literatury pięknej. Bogactwo języka literackiego naszych pisarzy tworzy niezwykle ważny kod kulturowy, który wzmacnia nasz narodowy charakter. Albowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję z przeszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców i dziadków.

Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie i pomoc w realizacji spotkania.Dnia 7 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi - Filia w Nowym Rybiu odbyło się uroczyste czytanie dzieł Aleksandra Fredry.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", zainicjowane w ubiegłym roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej.


Podczas I edycji tysiące Polaków czytało "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Tegoroczna akcja poświecona była twórczości Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, patrioty, gdyż w tym roku mija 220 rocznica jego urodzin. Z tej okazji w Bibliotece przedstawiono jeden z najpopularniejszych dzieł Fredry: "Zemstę" w wykonaniu wybitnych aktorów teatrów krakowskich, ludzi kultury, władz Gminy Limanowa oraz mieszkańców Nowego Rybia.

Na początku Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan wraz z Dyrektorem GBP w Starej Wsi - Jacentym Musiałem dokonali uroczystego otwarcia spotkania, witając wszystkich zebranych oraz przybliżając założenia ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". Przedstawili również przybyłych gości, głównych odtwórców czytanej komedii, którymi byli: Zygmunt Konieczny - wybitny polski kompozytor rodem ze Szczyrzyca, współtwórca "Piwnicy pod Baranami" wraz z żoną Elżbietą Barańską - aktorka Teatru Rapsodycznego w Krakowie, Wiktor Herzig - emerytowany dyrektor krakowskich teatrów, m. in. Teatru Słowackiego w Krakowie oraz żona Teresa Czerniejewska - Herzig - Kierownik Działu Wydawnictw Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, wieloletnia kierowniczka Literackich Teatrów - Bagatela, Opera Wrocławska, Anna Lenczewska - oraz Przemysław Sejmicki - aktorzy teatrów krakowskich.

W rolę aktorów wcielili się także: Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan, Sekretarz Gminy - Marek Ziaja, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał, Radny wsi - Stanisław Młyński wraz z żoną, Proboszcz Parafii Nowe Rybie - Kazimierz Basista oraz mieszaknka Nowego Rybia - Monika Banach. Autorem i wykonawcą oprawy muzycznej był Zygmunt Konieczny. Ponadto w akcji udział wzięli: Sołtys wsi - Jan Myszka, Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu - Bożena Chlipała, Ks. Dariusz Bugajski i Ks. Janusz Liszka z Parafii Nowe Rybie, pracownice bibliotek gminnych oraz mieszkańcy wsi. Honorowym gościem był Szczepan Kocęba - najstarszy, bo liczący 105 lat mieszkaniec gminy, który aktywnie włączył się w akcję czytania Fredry. Godnym podkreślenia jest fakt, że Pan Kocęba, mimo sędziwego wieku, bardzo dobrze słyszy i czyta bez użycia okularów.

Następnie głos zabrali aktorzy, którzy przenieśli nas w XIX w. w scenerię dramatu "Zemsta". Wspaniała gra aktorska wszystkich biorących udział w czytaniu, znakomita oprawa muzyczna, zaangażowanie władz i mieszkańców Nowego Rybia sprawiły wrażenie uczestniczenia w prawdziwym teatrze.

Było to wyborowe przedsięwzięcie, które wywarło duże wrażenie na uczestnikach. Zgromadzeni byli pod dużym wrażeniem całości spotkania, przygotowanego na tak wysokim poziomie artystycznym.

Po zakończeniu czytania miała miejsce żywa dyskusja z aktorami, którą urozmaiciła gra na akordeonie Pana Szczepana Kocęby.

Chętni mogli zakupić książki autorstwa Aleksandra Fredry z okolicznościową pieczęcią, wykonanym specjalnie na upamiętnienie rocznicy urodzin pisarza, otrzymaną od Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania" to znakomita okazja do przypomnienia wybitnych polskich twórców oraz ich dzieł. Wspólne czytanie integruje społeczność i wpływa na budowanie tożsamości, pomagając ocalić od zapomnienia największy dorobek z dziedziny literatury pięknej. Bogactwo języka literackiego naszych pisarzy tworzy niezwykle ważny kod kulturowy, który wzmacnia nasz narodowy charakter. Albowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję z przeszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców i dziadków.

Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie i pomoc w realizacji spotkania.

Liczba wyświetleń: 2529
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne