Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

21.02.2013

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór wniosków o wpis na "Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego". Wnioski o umieszczenie zjawisk na Liście przyjmuje - w imieniu Ministra - Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wnioski mogą być składane przez instytucje, organizacje pozarządowe, społeczności lokalne i osoby prywatne.

W myśl Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku określenie niematerialne dziedzictwo kulturowe "oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności - jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową - które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.

Szczegółowe informacje na temat wniosków i obowiązującej procedury dostępne są na stronie www.niematerialne.nid.pl oraz w Załączniku.

Zachęcamy do zgłaszania zjawisk uznanych za ważne dziedzictwo niematerialne naszego regionu na Krajową Listę.