Górale ze wszystkich stron świata zatańczyli na Kasprowym Wierchu

25.08.2012

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbędzie się już po raz 44. Jego dzieje sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem" wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20-tych XX w. przez Władysława Orkana. Proponowana przez niego koncepcja zakładała zjednoczenie
wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty, od Huculszczyzny aż po Beskid Śląski i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.

Zakopiański festiwal jest jedną z najważniejszych i najstarszych imprez tego typu w Europie. Jego korzenie sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą Święto Gór. Przez minione 39 lat uczestniczyło w nim prawie 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich.

W tym roku Festiwal miał bardzo nietypowy początek - uczestnicy imprezy z całego świata wyjechali na Kasprowy Wierch. I razem zatańczyli. Wcześniej imprezę zainaugurowała ekumeniczna msza święta i roztańczony korowód zespołów folklorystycznych, który przeszedł ulicami Zakopanego.

O główne trofeum festiwalu, Złotą Ciupagę, będzie w tym roku rywalizowało 12 zespołów zagranicznych. Polskę reprezentuje pięć zespołów w tym zespół Spod Kicek z Mordarki, który został wytypowany do uczestnictwa przez komisję artystyczną 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Życzymy zasłużonemu zespołowi dalszych sukcesów i dziękujemy za promowanie Naszej Gminy.

(Źródło: Dziennik Polski, www.mffzg.pl)

KPTiS

(Źródło: Dziennik Polski, www.mffzg.pl)

KPTiS