Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

ZDROWA I BEZPIECZNA JAZDA ROWEREM

04.04.2012

Pogoda za oknem jest coraz lepsza. Dłuższe dni, wyższe temperatury wszystko wskazuje na bliskie nadejście wiosny. A wraz z tą wspaniałą porą roku przychodzi lepsze samopoczucie, większa motywacja na zdrowy tryb życia, a więc i chęć by zainaugurować sezon rowerowy.

Jazda na rowerze stanowi jedną z najczęściej wybieranych form rekreacji w naszej Gminie. Nic w tym dziwnego, gdyż nasz teren obfituje w
naprawdę przepiękne krajobrazy. Osoby w każdym wieku używają roweru w różnych celach. Jedni dla poprawy ogólnej kondycji, inni dla specjalistycznego treningu sportowego, a jeszcze inni do poruszania się po mieście czy do turystycznych wypadów na łono natury. Jednak niezależnie od przeznaczenia roweru wszystkie osoby uprawiające ten sport łączy korzystny wpływ regularnej jazdy na działanie organizmu i przywołują wspomnienia z dzieciństwa.

Jazda na rowerze, jak już wiemy, to wyjątkowo przyjemny sport. Jednak, by móc w pełni czerpać z dobrodziejstw, jakie niesie, trzeba przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim odpowiednio dobrać sprzęt.

Rower musi mieć odpowiednie oświetlenie, abyśmy zawsze byli widoczni przez pozostałych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważnym aspektem jest dbałość o stan roweru, który regularnie powinien być sprawdzany. Rower musi mieć sprawne hamulce, sygnał ostrzegawczy, mocno dokręcone koła, dobrze napompowane opony o niestartych bieżnikach. Trzeba zadbać okresowo o nasmarowanie łańcucha.

Każdy rowerzysta powinien się zaopatrzyć w kask z odpowiednimi atestami. Podczas uderzenia kask przejmuje część energii i zmniejsza obrażenia. Ważne jest, by zwłaszcza dzieci jeździły w kaskach, które regularnie są dopasowywane do rozmiarów ich głowy.

Rowerzysta, jak mało który uczestnik ruchu drogowego, musi zadbać o bycie widocznym. Nie jest przecież w żaden sposób chroniony przed skutkami wypadku drogowego, a często kierowcy samochodów zauważają rowerzystów w ostatniej chwili. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrania. Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, zabierzmy apteczkę.

Rowerzysta zawsze musi się stosować do obowiązujących znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Jeśli wzdłuż jezdni prowadzi ścieżka rowerowa lub pieszo-rowerowa, rowerzysta musi się poruszać właśnie nią. Jeśli nie ma takiej ścieżki, to rowerzyście wolno jechać chodnikiem tylko wtedy, gdy jego szerokość przekracza 2 metry, a na jezdni w tym miejscu dozwolona jest prędkość do 50 km/h. Zawsze jednak rowerzysta musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym (wyjątek stanowi ścieżka rowerowa). Rowerzysta nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią, nie może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych (trzeba zsiąść i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni).

Dorośli nie potrzebują żadnych dokumentów zezwalających na poruszanie się rowerem, osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej, którą otrzymują po zdaniu odpowiedniego egzaminu.

Korzystajmy z przyjemności jaką daje nam jazda na rowerze, jednak zawsze i wszędzie pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych dzieci, bo to one najczęściej wybierają tą zdrową formę wypoczynku.

EK

Pogoda za oknem jest coraz lepsza. Dłuższe dni, wyższe temperatury wszystko wskazuje na bliskie nadejście wiosny. A wraz z tą wspaniałą porą roku przychodzi lepsze samopoczucie, większa motywacja na zdrowy tryb życia, a więc i chęć by zainaugurować sezon rowerowy.

Jazda na rowerze stanowi jedną z najczęściej wybieranych form rekreacji w naszej Gminie. Nic w tym dziwnego, gdyż nasz teren obfituje w
naprawdę przepiękne krajobrazy. Osoby w każdym wieku używają roweru w różnych celach. Jedni dla poprawy ogólnej kondycji, inni dla specjalistycznego treningu sportowego, a jeszcze inni do poruszania się po mieście czy do turystycznych wypadów na łono natury. Jednak niezależnie od przeznaczenia roweru wszystkie osoby uprawiające ten sport łączy korzystny wpływ regularnej jazdy na działanie organizmu i przywołują wspomnienia z dzieciństwa.

Jazda na rowerze, jak już wiemy, to wyjątkowo przyjemny sport. Jednak, by móc w pełni czerpać z dobrodziejstw, jakie niesie, trzeba przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim odpowiednio dobrać sprzęt.

Rower musi mieć odpowiednie oświetlenie, abyśmy zawsze byli widoczni przez pozostałych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważnym aspektem jest dbałość o stan roweru, który regularnie powinien być sprawdzany. Rower musi mieć sprawne hamulce, sygnał ostrzegawczy, mocno dokręcone koła, dobrze napompowane opony o niestartych bieżnikach. Trzeba zadbać okresowo o nasmarowanie łańcucha.

Każdy rowerzysta powinien się zaopatrzyć w kask z odpowiednimi atestami. Podczas uderzenia kask przejmuje część energii i zmniejsza obrażenia. Ważne jest, by zwłaszcza dzieci jeździły w kaskach, które regularnie są dopasowywane do rozmiarów ich głowy.

Rowerzysta, jak mało który uczestnik ruchu drogowego, musi zadbać o bycie widocznym. Nie jest przecież w żaden sposób chroniony przed skutkami wypadku drogowego, a często kierowcy samochodów zauważają rowerzystów w ostatniej chwili. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrania. Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, zabierzmy apteczkę.

Rowerzysta zawsze musi się stosować do obowiązujących znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Jeśli wzdłuż jezdni prowadzi ścieżka rowerowa lub pieszo-rowerowa, rowerzysta musi się poruszać właśnie nią. Jeśli nie ma takiej ścieżki, to rowerzyście wolno jechać chodnikiem tylko wtedy, gdy jego szerokość przekracza 2 metry, a na jezdni w tym miejscu dozwolona jest prędkość do 50 km/h. Zawsze jednak rowerzysta musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym (wyjątek stanowi ścieżka rowerowa). Rowerzysta nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią, nie może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych (trzeba zsiąść i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni).

Dorośli nie potrzebują żadnych dokumentów zezwalających na poruszanie się rowerem, osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej, którą otrzymują po zdaniu odpowiedniego egzaminu.

Korzystajmy z przyjemności jaką daje nam jazda na rowerze, jednak zawsze i wszędzie pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych dzieci, bo to one najczęściej wybierają tą zdrową formę wypoczynku.

EKLiczba wyświetleń: 1519
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne