"Bezpieczne ferie" w Bibliotece w Starej Wsi

20.02.2012

Zima to doskonały czas zabaw na świeżym powietrzu, jazdy na nartach i sankach oraz ślizgania się po lodzie. Aby bezpiecznie spędzić czas wolny od zajęć w szkole należy pamiętać o podstawowych zasadach. W związku z tym 16 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

Z uwagi na fakt, że zebranie odbyło się w bibliotece, wykład wzbogacono
o zagadnienie: "wpływ czytelnictwa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży". Pogadankę wygłosiła asp. szt. Maria Szubryt - Asystent Zespołu Ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Obecni byli: organizatorka spotkania - bibliotekarz Lidia Piegza, sołtys Starej Wsi Mieczysław Bulanda oraz dzieci i młodzież.

Pani Maria w sposób jasny i ciekawy przedstawiła zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w okresie zimowym. Poruszyła i wyjaśniła m. in. zakazy dotyczące zabawy na zamarzniętych jeziorach i rzekach, rzucania kulkami śniegowymi w jadące samochody czy podpinania sanek do samochodu czy innego pojazdu mechanicznego organizując kuligi. Prelegentka przypomniała słuchaczom numery alarmowe, których należy użyć w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Druga część spotkania poświęcona była kwestii czytelnictwa i jego wpływu na postawy dzieci i młodzieży. Jak pisze G. Lewandowicz w pozycji "Dziecko i książka", nie ma wątpliwości co do tego, że w naszej kulturze obecność książki w życiu dziecka jest po prostu niezbędna. Służy mu ona w bardzo prosty sposób stanowiąc źródło komunikacji ze światem, wiedzy, rozwoju wyobraźni i rozwoju wrażliwości. Dzięki lekturze dziecko zdobywa ogromną liczbę informacji i porad na tematy, które je interesują. Zapoznaje się z różnymi, nieraz przeciwstawnymi sądami, opiniami. Lektura pozwala na dystans do pisanych wydarzeń, ich krytykę, zajęcie własnego stanowiska. Według W. Goriszowskiego, autora "Wydawniczej funkcji książki", czytanie to ważny czynnik oddziaływania na postawy i wzorce moralne młodzieży. Dzięki literackim bohaterom młody czytelnik może nabrać dystansu do samego siebie i swoich problemów. Właściwy dobór pozycji książkowej pomaga w walce z własnymi słabościami, których przyczyna często tkwi w korzeniach z dzieciństwa lub jest skutkiem zablokowanych emocji. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze, a z okazji Tłustego Czwartku wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani herbatą i słodkimi pączkami.

Na zakończenie jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Marii Szubryt za niezwykle wyczerpującą i ciekawą lekcję na temat bezpieczeństwa w zimie oraz roli słowa pisanego w życiu każdego człowieka, zwłaszcza młodego.

Lidia Piegza

Z uwagi na fakt, że zebranie odbyło się w bibliotece, wykład wzbogacono