Zygmunt Kłosowski w Szkole Podstawowej w Kłodnem

17.11.2011

Dzień 16 listopada był dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kłodnem nietypowym dniem nauki. Uczyli się głównie historii i plastyki, jednak w zupełnie wyjątkowy sposób, gościli bowiem w szkole artystę plastyka, a także kolekcjonera "skarbów" kultury naszego regionu - Zygmunta Kłosowskiego.

Na początku z artystą spotkały się dzieci z oddziału przedszkolnego, dla których Pan Zygmunt ozdobił salę barwnymi kwiatami malowanymi na ścianie. Dzieci pilnie śledziły
jego pracę i okazały się dosyć wymagającymi krytykami sztuki.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Następnie Pan Kłosowski przemienił salę gimnastyczną w małą galerię sztuki, gdzie wystawił swoje obrazy olejne, a także prace wykonane pastelami przez Jolantę Kłosowską - żonę Pana Zygmunta. Na stołach poukładał sporo zabytków związanych z historią i kulturą naszego kraju i regionu. Były tam między innymi: pisma ks. Wł. Smolenia dotyczące historii rozwoju ikonografii Matki Boskiej Królowej Polski, XVI- wieczna "klasówka", starodruki z XVII wieku, opracowania z XIX wieku dotyczące tutejszego regionu, rękopisy Kornela Makuszyńskiego, XVII- wieczny element ozdobny zbroi husarskiej, grafiki Grottgera o tematyce patriotycznej. Największe zaciekawienie uczniów wzbudził pistolet z epoki napoleońskiej.

Podczas spotkania z uczniami szkoły Pan Zygmunt opowiedział wiele ciekawostek związanych z historią naszej okolicy. Opowiadanie ilustrował pokazem zabytków ze swojej kolekcji i cytatami ze starych ksiąg. Mówił o kolejnych dziedzicach okolicznych wsi, o kościołach, dworach, folwarkach a także o dawnych zwyczajach i zabobonach. Opowiedział także o drodze do skarbu według legendy zakopanego na terenie wsi Kłodne.

Po krótkim wykładzie dzieci miały za zadanie opracowanie w grupach w formie plastycznej poszczególnych tematów z zakresu historii regionu. Dzieci wykorzystały różnorodne techniki plastyczne i pracowały z wielkim zaangażowaniem, dzięki czemu powstały prace wyeksponowane następnie na sali gimnastycznej. Pan Zygmunt omówił krótko każdą z prac, a następnie zaprezentował sposoby malowania, jakie sam wykorzystuje w swojej pracy zawodowej. Na tym zakończyło się spotkanie z dziećmi.

Od godziny 13-tej zaplanowany był krótki wykład dla zainteresowanych mieszkańców oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Dotyczył on działalności arian w tutejszej okolicy, historii ikonografii Matki Boskiej Królowej Polski, przesądów i zabobonów opisanych w tekstach źródłowych. Pan Kłosowski przedstawił także krótko tradycje malarskie swojej rodziny.

Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja połączona z oglądaniem przyniesionych eksponatów.

Karolina Giercuszkiewicz

{multithumb thumb_height=150 thumb_width=0}

jego pracę i okazały się dosyć wymagającymi krytykami sztuki.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Karolina Giercuszkiewicz