XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy pt. "Poprzez poznanie do umiłowania"

03.11.2011

Dnia 17 listopada br. w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi odbędzie się finał XVII Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Limanowskiej pt. "Poprzez poznanie do umiłowania". Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych i gimnazjów. Zgłoszenia do Konkursu można dokonywać do dnia 8 listopada br.

"Wstyd to wielki nie znać swojej ojczystej ziemi ; piękna jest Polska w zimowej bieli, w jasnozieloną kwiecistą wiosnę, w złociste lato i owocną jesień ; piękna jest Polska w górach i równinach, w lasach, polach, łąkach ; piękna jest na lądzie i w wodzie ; piękna w miastach i wsiach ; ziemia to karta księgi: czytaj ją i oglądaj jej obrazy; poznaj swój kraj abyś umiał nim gospodarzyć ; kochaj każdy skrawek tej ziemi i każdego Polaka, bo ziemia to twoja matka, a Polak to twój brat" - tak pisał Aleksander Janowski, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstałego w 1906 r. w zbiorze "Nasza Ojczyzna" wydanym w 1919 r.

Dlatego też mając na uwadze potrzebę zwiększenia wiedzy o naszej "Małej Ojczyźnie" organizowany jest Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Limanowskiej. Celem Konkursu jest umiłowanie ziemi rodzinnej, promocja i popularyzacja Ziemi Limanowskiej i Gminy Limanowa, wyrobienie nawyku uprawiania pieszej turystyki górskiej, zdobycie umiejętności posługiwania się i korzystania z przewodników i map turystycznych przez dzieci i młodzież oraz wychowanie przez turystykę.

Hasło Konkursu zaczerpnięte zostało właśnie ze słów wypowiedzianych przez Aleksandra Janowskiego, który w XIX w. po wędrówce na Zamku w Ogrodzieńcu tak mówił, że "miliony Polaków nigdy nie byli w Ogrodzieńcu, miliony Polaków nigdy nie widzieli Ogrodzieńca. A szkoda, bo gdyby go poznali, to by go umiłowali". Stąd zrodziła się później oparta na nurtach patriotycznych idea krajoznawstwa.

Tematyka pytań konkursowych obejmuje teren powiatu limanowskiego: pasma górskie i wzniesienia, przepływające rzeki, znane i wybitne postacie, roślinność, drogi, zabytki, środki transportu, połączenia komunikacyjne oraz:
a) szlaki piesze,
b) szlaki rowerowe,
c) szlaki przyrodnicze,
d) szlaki architektury drewnianej,
e) szlak owocowy,

a także dodatkowe pytania na temat Gorców i Gorczańskiego Parku Narodowego oraz akcji pieszych wędrówek "Odkryj Beskid Wyspowy". W związku z Beatyfikacją Jana Pawła II tegoroczny konkurs obejmował będzie tematykę pieszych wędrówek Karola Wojtyły po Beskidzie Wyspowym i Gorcach.

W Konkursie mogą uczestniczyć czytelnicy bibliotek publicznych Gminy Limanowa, dzieci i młodzież z wiejskich domów kultury oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. Placówki te przeprowadzają we własnym zakresie rundy eliminacyjne w dwóch kategoriach wiekowych tj. uczniowie szkół podstawowych i uczniowie gimnazjów w terminie do dnia 8 listopada 2011 r. i zobowiązane są do tego terminu przedstawić imienną listę osób, które zajmą miejsca I i II. Wytypowane osoby uczestniczyć będą w finale konkursu, który odbędzie się dnia 17 listopada 2011 r. w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi i składać się będzie z testu pisemnego przygotowanego przez organizatorów w oparciu o ogólnie dostępną literaturę w tym zakresie. O godz. 10.00 - test pisać będą uczniowie szkół podstawowej, a o godz. 11.00 - uczniowie gimnazjów. Około godz. 12.00 nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu.

Organizatorem Konkursu jest Urząd Gminy Limanowa - Wydział Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wraz z filiami oraz Wiejskie Domy Kultury. Zapraszamy do udziału w Konkursie.

Jacenty Musiał

a) szlaki piesze,