Święto Policji

28.07.2011

Policja jest definiowana jako umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu, przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania spokoju i porządku publicznego. Pełni bardzo ważną rolę w każdym praworządnym państwie, stanowi o jego bezpieczeństwie i stabilności. Podstawowym zadaniem policji jest ochrona życia i zdrowia ludzi oraz ich mienia przed bezprawnymi zamachami, które mogłyby je naruszyć. Do jej obowiązków należy
m.in. także: ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, zapewnienie spokoju w miejscach publicznych i środkach publicznego transportu, organizowanie działań zapobiegających popełnianiu przestępstw, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych.

{multithumb thumb_height=150}

Dnia 28 lipca br. Policja w Limanowej obchodziła swoje święto. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w limanowskiej bazylice. Następnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się ceremonia wręczenia medali, odznak i wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom policji. Dokonał tego Małopolski Komendant Wojewódzkiej Policji - Andrzej Rokita, który mówił o trudnej, wymagającej niejednokrotnie wielkich poświęceń, ale jednocześnie zaszczytnej pracy policjantów: "To jest praca przede wszystkim dla ludzi, którzy nie chcą spędzić życia pasywnie. Tylko dla tych, którzy chcą coś robić dla innych i dla tych, którzy chcą czerpać satysfakcję z pełnionej służby".

Medale i odznaki otrzymali:

• podinsp. Wojciech Wójcik - odznaczony "Medalem Złotym za Długoletnią Służbę",
  • asp. szt. Edward Grzesik oraz asp. szt. Stanisław Jedlecki - odznaczeni "Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę",
  • podinsp. Krzysztof Raczek, asp. szt. Jacek Lis i asp. Anna Pękała - odznaczeni srebrną odznaką "Zasłużony Policjant",
  • podinsp. Tadeusz Stachak - odznaczony brązową odznaką "Zasłużony Policjant".

Wśród 56 funkcjonariuszy, którzy odebrali wyższe stopnie służbowe, byli również dwaj Dzielnicowi Gminy Limanowa: mł. asp. Marek Śliwa oraz mł. asp. Wiesław Tokarczyk, awansowani na stopień aspiranta Policji.

W uroczystościach wzięli udział Poseł na Sejm RP Tadeusz Patalita oraz burmistrzowie i wójtowie miast i gmin Powiatu Limanowskiego, którzy dziękowali policjantom za ich pracę. Władze Gminy Limanowa reprezentowali: Jacenty Musiał - Kierownik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu, Radny Powiatu Limanowskiego i Marek Ziaja - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, którzy w imieniu Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana przekazali na rzecz Komendy Powiatowej Policji laptopa oraz papier biurowy. Wręczyli także listy gratulacyjne i podziękowania "za ofiarną służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego dla mieszkańców Gminy Limanowa" dla Dzielnicowych Gminy Limanowa:

• Awansowanych podczas uroczystości na stopień aspiranta: Marka Śliwy (pracującego w rejonie obejmującym Młynne, Makowicę, Pasierbiec, Walową Górę, Koszary, Łososinę Górną i Sowliny) i Wiesława Tokarczyka (pracującego w rejonie obejmującym Rupniów, Nowe Rybie, Stare Rybie, Kisielówkę i Bałażówkę),
  • Aspirantów: Tomasza Dyrka (pracującego w rejonie obejmującym Starą Wieś, Lipowe i Siekierczynę) i Mariusza Czachurskiego (pracującego w rejonie obejmującym Męcinę, Kłodne i Wysokie), którzy zajmują się także Pisarzową, Mordarką i Kaniną.

Uroczystość stanowiła również dobrą okazję, by podsumować pracę policji w pierwszym półroczu. Funkcjonariusze Powiatu Limanowskiego interweniowali ponad 3000 razy i zatrzymali ponad 300 sprawców przestępstw. Rzecznik prasowy KPP w Limanowej - Stanisław Piegza, podsumował pracę swoich kolegów, którzy, pełniąc swoją odpowiedzialną i trudną służbę, także borykają się z wieloma przeciwnościami: "My też mamy pewne problemy. Z pewnymi problemami się borykamy i musimy w tej naszej codziennej pracy działać ze społeczeństwem. Dlatego, jeżeli czasem działamy opieszale, to prosimy wszystkich mieszkańców powiatu o wyrozumiałość".

Z okazji święta przed Limanowskiem Domem Kultury miał się odbyć festyn, który niestety przełożono z powodu zapowiadanej złej pogody - odbędzie się on w sierpniu.

Magdalena Dudek

{multithumb thumb_height=150}

Medale i odznaki otrzymali:

• podinsp. Wojciech Wójcik - odznaczony "Medalem Złotym za Długoletnią Służbę",
  • podinsp. Tadeusz Stachak - odznaczony brązową odznaką "Zasłużony Policjant".

Magdalena Dudek

Liczba wyświetleń: 1917