Wybory sołtysów w gminie Limanowa

08.06.2011

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z 1990 r. z późn. zm. w ciągu 6 miesięcy od wyborów do Rady Gminy powinny odbyć się zabrania wiejskie, podczas których mieszkańcy sołectw dokonują wyboru sołtysów i rad sołeckich swych wsi w tajnych głosowaniach.

Wybory sołtysów nie mają w Polsce medialnej oprawy czy rozgłosu, nie mniej jednak mają dużą wagę dla umocnienia samorządności.

W Polsce jest ponad 40 tys. sołectw i traktowane są one jako jednostki pomocnicze samorządów. Są one lepiej czy gorzej zorganizowane. To aktywność jednostek pomocniczych sołectw na wsiach, a dzielnic i osiedli w miastach świadczy o stanie samorządności swych mieszkańców w rozwoju i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Funkcja sołtysa znana jest w Polsce od 12 wieków i mocno ugruntowana w świadomości mieszkańców. Sołectwo jako jednostka pomocnicza podlega organom władzy gminnej - Radom Gmin, którego powołuje do życia określając zakres terytorialny.
To sołtys spełnia trzy podstawowe funkcje: łącznika, organizatora i administratora.

Do kompetencji sołtysa należy : reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, uczestnictwo w posiedzeniach Rady Gminy i realizacja uchwał dotyczących sołectwa, jak także współpraca z domami ludowymi znajdującymi się na terenie danych miejscowości. Sołtys ma także za zadanie zwoływanie i prowadzenie zebrań wiejskich, zwoływanie posiedzeń rady sołeckiej oraz zbieranie podatków.

Sołtys wsi jest inicjatorem wszelkich inicjatyw społeczno-gospodarczych, które wpłynąć mają na aktywność mieszkańców.

Pierwsze zabranie sołeckie w gminie Limanowa odbyło się 16 stycznia 2011 r. w Starej Wsi Woli w związku z rezygnacją wieloletniego sołtysa Jana Górki. Mieszkańcy tego sołectwa jednoznacznie poparli i wybrali nowego sołtysa, którym został Ryszard Piszczek.

Również w związku z rezygnacją Stanisława Biedronia z sołectwa Siekierczyna I mieszkańcy tej wsi wybrali nowego sołtysa, którym został Józef Hutek, wygrywając z Szymonem Jasicą. Dotychczasowego sołtysa wsi Siekierczyna II Ryszarda Młynarczyka pokonał Tomasz Pałka.

Oprócz tych trzech sołtysów, wszyscy dotychczasowi sołtysi wsi gminy Limanowa zostali wybrani ponownie przez swych mieszkańców.

W zebraniach brała udział znaczna liczba mieszkańców, którzy żywo interesują się nie tylko wyborem nowego sołtysa i rady sołeckiej, ale i najistotniejszymi kwestiami społeczno-gospodarczymi przedstawianymi przez Wójta Gminy Limanowa - Władysława Pazdana oraz zaproszonych posłów - Bronisława Dutkę i Wiesława Janczyka i władz powiatowych, którzy przekazywali najistotniejsze informacje dotyczące spraw związanych z ich pracą w Sejmie czy w Powiecie.

Wszystkie zebrania wiejskie obsługiwali z ramienia Urzędu Gminy urzędnicy - opiekunowie poszczególnych wsi, którzy wyznaczeni zostali przez Wójta Gminy Limanowa.

Podajemy aktualny wykaz sołtysów z naszej gminy:
1. Badyla Edward - Pasierbiec
21. Twaróg Leszek - Młynne
22. Wilczek Teresa - Kisielówka
23. Zoń Marian - Lipowe

Wszystkim sołtysom oraz członkom rad sołeckich gratulujemy wyboru oraz życzymy powodzenia w trudnej misji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwoju społeczno-gospodarczego w swych środowiskach.

Jacenty Musiał

Podajemy aktualny wykaz sołtysów z naszej gminy:
1. Badyla Edward - Pasierbiec
2. Bulanda Mieczysław - Stara Wieś I