Spotkanie autorskie z Jackiem Żuławskim

25.11.2010

We wtorek, 23 listopada w Szkole Podstawowej w Młynnem odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Żuławskim pt. „Rodzina Żuławskich w Młynnem i Limanowej’. Licznie przybyli goście z uwagą oglądali program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowała wiersz Jerzego Żuławskiego i przestawiła jego życiorys.

Jerzy Żuławski urodził się 14 lipca 1874 w Lipowcu, natomiast dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku w Młynnem pod Limanową. Do gimnazjum uczęszczał w Bochni i w Krakowie. Od 1892 r. studiował na politechnice w Zurychu lecz później przeniósł się na wydział filozofii w Bernie (Szwajcaria), otrzymując w 1898 r. stopień doktora na podstawie rozprawy o Spinozie.

{multithumb thumb_height=150}

Działalność literacką Żuławski rozpoczął utworami poetyckimi. Pierwszy wydany tomik pt. Na strunach duszy. Poezje. Garść pierwsza ukazał się w 1895 r. w Krakowie, drugi - Intermezzo (Poezje) w 1897 r. Również w tym roku wydał poemat Stance o pieśni (anonimowo), następnie zaś kolejne zbiory wierszy: Poezje II (1900), Z domu niewoli (1902), Pokłosie (1904). Później poezje tworzył już znacznie rzadziej, nie ukazały się już nowe tomy. Zajmował się też przekładami (m.in. tłumaczył wiersze F. Nietzschego); przełożył też z hebrajskiego Księgi niektóre z żydowskich pism Starego Zakonu wybrane (1905).

Na początku wieku powstały jego nowele, zebrane w tomie Opowiadania prozą (1902 r.); następne zbiory to Kuszenie szatana i Bajka o człowieku szczęśliwym, oba wydane w 1910 r. W pierwszym dziesięcioleciu ukazała się "trylogia księżycowa" pisarza, tj. powieści: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (pierwsza wersja opublikowana została w "Głosie Narodu" w latach 1901-1902, druga, książkowa, we Lwowie, w 1903 r., trzecia i ostateczna, we Lwowie, razem z pozostałymi tomami, w 1912 r.); Zwycięzca (I wersja "Kurier Warszawski" 1908-1909, wyd. książkowe 1910); Stara Ziemia (I wersja "Głos Narodu" 1910-1911, wyd. książkowe 1911). Daleko mniej popularna była powieściowa dylogia Żuławskiego Laus feminae (1914).

Natomiast od 1903 r. zajął się dramatami takimi jak: Dyktator (1903 r.), Wianek mirtowy (1903 r.), Eros i Psyche (1904); Ijola (1905), Domy Aluiki (1906), Gra (1906), Za cenę łez (1909), Gród słońca (1911).

Następnie Jacek Żuławski krewny Jerzego - przedstawił historie rodziny Żuławskich koncentrując się na Leonie Żuławskim - lekarzu z Limanowej w związku z promocją książki "Oblężenie Limanowy czyli rzeź galicyjska 1846" oraz Jerzym - sławnym poecie, pisarzu, dramaturgu okresu Młodej Polski, który czasy swojego dzieciństwa wraz z rodziną spędził w Młynnem w dworku "Słomianna". Uroczystość przebiegła w bardzo rodzinnej atmosferze. Uczestnicy spotkania mieli możliwość: poznać historię rodziny Żuławskich właścicieli Młynnego, która wywierała ogromny wpływ na życie mieszkańców Młynnego i Limanowej, jak również zadawać pytania na ten temat.

W spotkaniu uczestniczyli ks. Dziekan Ryszard Stasik z Łososiny Górnej, ks. Rektor Stanisław Pietrzak z Młynnego, Halina Matras - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Limanowej, Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, Maria Kawula - Instruktor Powiatowej Biblioteki w Limanowej, Jerzy Bogacz - redaktor naczelny "Almanach Ziemi Limanowskiej" wraz z żoną, Bożena Golonka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Młynnem, Małgorzata Wiśniewska - Bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Filia w Młynnem, Leszek Twaróg - sołtys wsi Młynnego, Barszcz Elżbieta znana hawciarka, która wspólnie z mężem zakupiła część nieruchomości, która kiedyś była własnością Żuławskich. Przybyli również rodzice i dzieci, którzy uczęszczają do szkoły w Młynnem.

Na koniec wykonano wspólne zdjęcie Jacka Żuławskiego z żoną oraz z gośćmi przybyłymi na spotkanie. Organizatorami spotkania byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi - Filia w Młynnem i Szkoła Podstawowa w Młynnem.

Jacek Żuławski podarował książkę "Oblężenie Limanowy czyli rzeź galicyjska 1846" ks. Stanisławowi Pietrzakowi oraz Szkole Podstawowej w Młynnem.

M S

{multithumb thumb_height=150}