XII Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego

22.08.2010

Gmina Limanowa przywiązuje ogromną wagę do zachowania dziedzictwa kulturowego o czym świadczy ilość funkcjonujących Zespołów Regionalnych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz indywidualnych artystów.

To nie jest przypadek, że od wielu lat nasza gmina jest organizatorem Powiatowych Przeglądów Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich - mówił Wójt Gminy Limanowa
- Władysław Pazdan.

{multithumb thumb_height=150}

Co roku poprzedzone są Gminnymi Przeglądami dzięki którym nasze Koła mają możliwość prezentacji na scenie, przy wnikliwej ocenie jury, co w zdecydowany sposób odbija się później na poziomie i wynikach prezentowanych programów.

Dlatego też nasze Koła zdobywają czołowe miejsca nie tylko na powiatowych przeglądach, wojewódzkich czy ogólnopolskich. Tak było również 22 sierpnia, gdzie przy Szkole Podstawowej w Młynnem odbył się XII Powiatowy Przegląd.

Na rozpoczęcie przeglądu przybyło wiele turystów, mieszkańców powiatu limanowskiego oraz gminy limanowa. Wśród zaproszonych gości byli m. in. : Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda - W-ce Wójt Gminy Limanowa, Józef Oleksy - Przewodniczący Rady Gminy Limanowa, Dziekan Dekanatu Ujanowickiego - ks. Prałat Ryszard Stasik, Rektor Kościoła p.w. Maksymiliana w Młynnem - ks. Stanisław Pietrzak, Paweł Stawarz - Wójt Gminy Jodłownik, Jacenty Musiał - Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego (który prowadził imprezę wspólnie z Katarzyną Nowak - aktorką Teatru "FORTE"), Michał Mysza - W-ce Przewodniczący Rady Powiatu, Stanisław Piegza - Członek Zarządu Powiatu, wielu radnych powiatowych i gminnych oraz Dyrektorów instytucji kultury z Powiatu Limanowskiego na czele z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Młynnem - Bożeną Golonką i sołtysa wsi Leszka Twaroga.

Przed rozpoczęciem Prezentacji Kół do wspólnej zabawy zapraszał żywiołowym tańcem Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pisarzowianie" z Pisarzowej.

Komisja artystyczna powołana przez organizatorów na XII Powiatowy Przegląd, w której zasiadali: Maria Brylak - Załuska - etnograf, Zofia Skwarło - regionalista MCK Sokół, Aleksander Smaga - muzyk MCK "Sokół", która po degustacji potraw regionalnych, obejrzeniu programów artystycznych oraz plastyki obrzędowej przedstawionych przez 7 Kół Gospodyń Wiejskich z: Makowicy, Męciny - gmina Limanowa, Miasta Mszana Dolna, Zbludzy - gmina Kamienica, Sadku - Kostrzy - gmina Jodłownik, Słopnic, Podłopienia - gmina Tymbark - przyznała następujące miejsca i nagrody:

• I miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich z Męciny za program: "Uroki" i potrawę: zupę kminkową,
  • II miejsce KGW z Makowicy program: "Łocepiny" i potrawę: zalewajka makowicka,
  • III miejsce KGW ze Słopnic za program: "Skubanie pierza" i potrawę: krupy ze śliwkami,
  • IV miejsce KGW z Sadku - Kostrzy za program: "Przy sobótce w zielone świątki" i potrawę: groch z kapustą,
  • V miejsce KGW z Miasta Mszana Dolna za program: "Wykonywanie palmy wielkanocnej wraz z przyśpiewkami" i potrawę: kapusta z zioberkami i prawdziwkami,
  • Wyróżnienie otrzymały: KGW z Podłopienia za program: "Przekupka" i potrawę: kapusta z żeberkami i KGW ze Zbludzy za program: "Wykopki" i potrawę: pierogi ze śliwkami.

Ponadto Komisja zakwalifikowała na Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" grupę KGW z Makowicy z programem "OCEPINY" oraz KGW z Męciny z programem "UROKI", natomiast na Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Marcinkowicach grupę KGW ze Słopnic oraz KGW z Męciny.

Komisja z zadowoleniem podkreśliła wysoki i wyrównany poziom prezentacji zwracając szczególną uwagę na potrzebę organizacji tego typu przeglądów, które mają za cel nie tylko promocję ziemi limanowskiej, ale nade wszystko zachowanie dziedzictwa kulturowego naszych praojców.

W trakcie uroczystości wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Młynnego z regionalnym programem, Młodzieżowy Zespół "Niebiescy chłopcy" Rodziny Molów ze Starej Wsi. Zaprezentował się Mistrz świata federacji W. U. M. A. w kategorii SEMI CONTACT oraz Wicemistrz w kat. LIGHT CONTACT - Paweł Smoleń z Męciny - syn Bronisława Smolenia Juniora, który zaprezentował pokaz wschodnich sztuk walki, które wzbudziły podziw i zachwyt oglądających.
Wieczornym punktem programu, który rozbawił widzów i przyciągnął do wspólnej zabawy było karaoke, które prowadził Jakub Dalka.

Wręczenia dyplomów i nagród dokonali Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Sejmiku woj. małopolskiego: Urszula Nowogórska, Radny Sejmiku woj. małopolskiego - Grzegorz Biedroń, W-ce Starosta - Franciszek Dziedzina, Przewodniczący Rady Powiatu - Jacenty Musiał, Mirosław Zygmunt - Dyrektor Biura Poselskiego Bronisława Dutki.

Na koniec Powiatowego Przeglądu wystąpiła renomowana Kapela "Jontki" z Żywca, która bawiła uczestników do późnych godzin wieczornych.

Uroczystość należy uznać za bardzo udaną. Występujące Koła zaprezentowały tradycję związane z naszą gwarą, pieśniami ludowymi, przyśpiewkami, tańcami oraz regionalną kuchnią. Dziedzictwo kulturowe i kulinarne to wartościowy produkt rynkowy. Ma to szczególne znaczenie w rozwoju turystyki, dziedzictwo to należy strzec i pielęgnować.

Działalność Kół Gospodyń Wiejskich jest wspaniałym przykładem odpowiedzialności i troski za rozwój kultury, patriotyzmu oraz umiłowania "Małych Ojczyzn" - swojej Ojcowizny - mówi Jacenty Musiał - Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego.

Organizatorami tegorocznego przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy Limanowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Makowicy, Szkoła Podstawowa w Młynnem, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Limanowej i Stowarzyszenie Agro-Turystyczne Powiatu Limanowskiego.

Wszystkim osobom i instytucjom, które włączały się w organizację tego przeglądu należą się słowa uznania.

M S

- Władysław Pazdan.