Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

O wielkości narodu świadczy kultura

04.10.2009

Ogromnym bogactwem Gminy Limanowa jest kultura reprezentowana przez 4 zespoły regionalne, 18 Kół Gospodyń Wiejskich, Kapele i Zespoły Muzyczne, Chóry Szkolne, Koła zainteresowań działających przy Domach Kultury i Bibliotekach oraz dziesiątki indywidualnych artystów.
O randze kultury świadczy fakt, że Gmina Limanowa została Finalistą w skali kraju w Konkursie: Samorządowy Lider Zarządzania - Usługi Społeczne - Zarządzanie Kulturą Ludową.


Nasze zespoły zdobywają czołowe miejsca na wielu powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach folklorystycznych.
Jednym z nich jest m. in. Koło Gospodyń Wiejskich w Makowicy, które istnieje od 1956 r. Przewodniczącą Koła jest Stefania Dudek, która funkcję tą pełni od 1966 r. Wcześniej Przewodniczącymi Koła były: Anna Duplak, Julia Sajdak i Janina Golonka. Koło w Makowicy zrzesza 30 członków. Jego działalność opiera się głównie na kultywowaniu tradycji regionalnych m.in. poprzez tradycyjne muzykowanie, śpiew, kolędowanie, a także pielęgnowanie tradycyjnych obrzędów ludowych.

Nie sposób pisać o wszystkich sukcesach tego Koła, ale nadmienić należy, że działająca przy Kole Grupa Kolędnicza zajęła trzykrotnie I miejsca podczas "Karnawału Góralskiego" w Bukowinie Tatrzańskiej w 2004, 2006 r. i w 2008 r. W tym roku uzyskali wyróżnienie na Małopolskich Dożynkach w Gminie Sękowa, jak również KGW z Makowicy w 2009 roku zdobyło I miejsca na: Gminnym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego w Męcinie oraz Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego w Kłodnem.

W dniach 3-4 październik w Marcinkowicach na I Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich nasze KGW z Makowicy zdobyło pierwsze miejsce. To ogromny sukces z czego jesteśmy dumni.
Składam wszystkim członkiniom i członkom gorące gratulacje i życzenia.

Jacenty Musiał

Ogromnym bogactwem Gminy Limanowa jest kultura reprezentowana przez 4 zespoły regionalne, 18 Kół Gospodyń Wiejskich, Kapele i Zespoły Muzyczne, Chóry Szkolne, Koła zainteresowań działających przy Domach Kultury i Bibliotekach oraz dziesiątki indywidualnych artystów.
O randze kultury świadczy fakt, że Gmina Limanowa została Finalistą w skali kraju w Konkursie: Samorządowy Lider Zarządzania - Usługi Społeczne - Zarządzanie Kulturą Ludową.


Nasze zespoły zdobywają czołowe miejsca na wielu powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach folklorystycznych.
Jednym z nich jest m. in. Koło Gospodyń Wiejskich w Makowicy, które istnieje od 1956 r. Przewodniczącą Koła jest Stefania Dudek, która funkcję tą pełni od 1966 r. Wcześniej Przewodniczącymi Koła były: Anna Duplak, Julia Sajdak i Janina Golonka. Koło w Makowicy zrzesza 30 członków. Jego działalność opiera się głównie na kultywowaniu tradycji regionalnych m.in. poprzez tradycyjne muzykowanie, śpiew, kolędowanie, a także pielęgnowanie tradycyjnych obrzędów ludowych.

Nie sposób pisać o wszystkich sukcesach tego Koła, ale nadmienić należy, że działająca przy Kole Grupa Kolędnicza zajęła trzykrotnie I miejsca podczas "Karnawału Góralskiego" w Bukowinie Tatrzańskiej w 2004, 2006 r. i w 2008 r. W tym roku uzyskali wyróżnienie na Małopolskich Dożynkach w Gminie Sękowa, jak również KGW z Makowicy w 2009 roku zdobyło I miejsca na: Gminnym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego w Męcinie oraz Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego w Kłodnem.

W dniach 3-4 październik w Marcinkowicach na I Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich nasze KGW z Makowicy zdobyło pierwsze miejsce. To ogromny sukces z czego jesteśmy dumni.
Składam wszystkim członkiniom i członkom gorące gratulacje i życzenia.

Jacenty Musiał


Liczba wyświetleń: 1585
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne