Zakończenie Warsztatów Tradycyjnego Rzemiosła w WDK w Pisarzowej

27.08.2009

"Nie można bowiem służyć dobrze narodowi, nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj".

Jan Paweł II

Właśnie takimi słowami dnia 27 sierpnia w Pisarzowej rozpoczęło się spotkanie poświęcone zakończeniu Warsztatów Tradycyjnego Rzemiosła w Pisarzowej. Atmosfera spotkania była bardzo podniosła i urozmaicona.

{multithumb thumb_height=150}

W ramach organizowanych 15 warsztatów na przełomie lipca i sierpnia powstało dużo pięknych rękodzieł i prac. Projekt Szlak Tradycyjnego Rzemiosła pomyślany jest jako ścieżka tematyczna twórczości ludowej naszego województwa. Celem projektu jest wsparcie i promocja regionu oraz upowszechnianie i przekazywanie wiedzy o tradycyjnym rzemiośle, dziedzictwie kulturowym małopolski. W ramach działań podejmowanych w tym programie spotykały się na warsztatach Wiejskich Domu kultury twórcy i rzemieślnicy ludowi, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowej dzieląc się z najmłodszymi swoimi umiejętnościami. Wykładowczyniami były członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz znane artystki ludowe. Koronkarstwo klockowe prowadziła Magdalena Cięciwa, bibułkarstwo Aneta Gawlik, malarstwo na szkle Aneta Rosiek, koronkarstwo i haft Janina Cempa i Dorota Górszczyk, tworzenie zielnika Lubera Antonina i Jadwiga Kuczaj, tradycyjne zabawy ludowe Jadwiga Kuczaj i Władysław Michura.

Na spotkanie przybyli: Dyrektor Wojciech Kucharski - Dyrektor Programu Fundacji NADwyraz, Anna Migut Cuba z Fundacji, Janina Cempa - Przewodnicząca KGW w Pisarzowej, Jacenty Musiał - Kierownik Wydziału Kultury Promocji Turystyki i Sportu, Andrzej Malinowski - Sołtys Pisarzowej, Janina Malinowska - kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowej, wykładowczynie, które przeprowadzały warsztaty oraz wiele pań związanych z Kołem Gospodyń i dzieci, które zaangażowały się w realizacje programu.

Całą uroczystość ciepłymi i radosnymi słowami rozpoczęła Pani Janina Cempa, powitała przybyłych gości i przedstawiła dorobek kulturalny Koła Gospodyń Wiejskich, natomiast Dyrektor Wojciech Kucharski podziękował za zaangażowanie Gminy Limanowa oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w realizacji programu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Szlak Tradycyjnego Rzemiosła realizowanego przez Fundacje NADwyraz przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Małopolskiego oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Szlak ten tworzą rzemieślnicy i twórcy ludowi z regionu, którzy z pasją i zamiłowaniem pielęgnują dawne techniki rękodzielnicze. Projekt ma na celu otworzenie lokalnej społeczności na wartości i potencjał dziedzictwa, nowe możliwości oraz wskazanie ekonomicznych korzyści, płynących z konsekwentnej promocji lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego.

Jan Paweł II

{multithumb thumb_height=150}