ŚWIĘTO GMINY LIMANOWA

09.08.2009

W dniu 8 sierpnia 2009 r. przy Zespole Szkół w Rupniowie odbyła się uroczystość kulturalno - rekreacyjna.
W tym roku po raz pierwszy od wielu lat odbyła się ona na terenie gminy, gdyż w poprzednich latach odbywała się "Prezentacja Gminy Limanowa na Limanowskim Rynku".

Od godz. 14.00 prezentowały się dzieci i młodzieżowe zespoły działające przy szkołach i placówkach kulturalnych.

Wystąpił m. / in. Zespół DISBAND z Rupniowa prowadzony przez Mieczysława Biela.
Następnie Zespół "Crazy Angels" działający przy Zespole Szkół w Starej Wsi II. Zespół ten zachwycał publiczność żywiołowym tańcem i barwą strojów.
Również zaprezentował się Zespół Muzyczny "ELTECH" - trzech braci Moli: Przemek, Paweł, Dominik oraz Pyrc Konrad i Ćwik Łukasz.
Konrad Smoleń i Klaudia Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem zaprezentowali swoją twórczość udowadniając, że to nie był przypadek, że zdobyli I miejsce na Dziecięcej Triadzie Artystycznej.
Swe wiersze ponadto zaprezentowała Klaudia Tabor ze Szkoły Podstawowej z Pisarzowej. Pięknie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu przedstawiając program "Na swojską nutę".
Koło Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej zaprezentowało program "U Józefowej na przymiarku". Ponadto występowało KGW w Męcinie z programem "Narodziny Dziedzica".
Zaszczycił nas swoją obecnością Zespół "Fucus" z Gminy Wejherowo, z którą Gmina Limanowa ma podpisaną umowę w związku z wymianą dzieci na kolonie. Zespół zaprezentował muzykę kaszubską, która bardzo spodobała się naszej publiczności.

Ogromną euforię wśród dzieci zdobył program "Parada Clownów" .
To niezwykłe widowisko - godzinny pokaz sztuki cyrkowej w wykonaniu trzech artystów prezentujących żonglerkę piłeczkami, obręczami, maczugami połączone z akrobatyką i jazdą na monocyklu.
Duże zainteresowanie wzbudził występ Kabaretu Elita z Wrocławia, który założony został w 1969 r. przez Tadeusza Drozdę i Jana Kaczmarka.
Kabaret jest bardzo znany i posiada bogatą historię. Kabaret początkowo występował na festiwalu studenckim FAMA, a w 1971 zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Obecnie grupa występuje w kraju i za granicą na koncertach, bierze udział w audycjach telewizyjnych i kontynuuje działalność radiową. Grupa prowadziła program "TelePeReLe" emitowany w drugim programie Telewizji Polskiej. Z udziałem członków kabaretu nakręcono również serial "Chłop i baba" (według pomysłu Stanisława Szelca) emitowany w Programie II TVP.

Do późnych godzin nocnych turystów i mieszkańców Powiatu Limanowskiego bawił Zespół "Disco Full" ze Śląska z Arturem Derkaczem na czele.
Koła Gospodyń Wiejskich z Kłodnego, Sowlin, Rupniów-Bednarki i Rupniów-Centrum przygotowały staropolskie potrawy na Konkurs Potraw Regionalnych, a Kazimiera Piwowar z Męciny serwowała chleb z łopaty ze smalcem.
Ponadto swoje stoiska prezentowali następujący wystawcy:

• Dariusz Smoleń
  • Jolanta i Zygmunt Kłosowscy
  • Zofia Mirek
  • Barbara Kościółek
  • Koło haftu WDK Stara Wieś
  • Krzysztof Kuczaj
  • WKK Pisarzowa
  • Stanisław Ptaszek
  • Marta Łyszczarz
  • Dorota Górszczyk

oraz przejażdżki konne ze Stadniny Koni Czesława Kaima z Rupniowa.
Organizator, którym był Urząd Gminy Limanowa przygotował wiele atrakcji dla dzieci m. in. dmuchańce, zjeżdżalnie i trampolinę.

Na Święto Gminy przybyło wiele gości m. in.: Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego: Urszula Nowogórska i Grzegorz Biedroń, Starosta Powiatu Limanowskiego- Jan Puchała, W-ce Starosta - Franciszek Dziedzina, Rudolf Zaczyński - Z-ca Burmistrza Miasta Limanowa, Stanisław Pachowicz - Wójt Gminy Tymbark, radni powiatowi oraz radni gminy Limanowa na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa - Józefem Oleksym, Wójtem Gminy Limanowa - Władysławem Pazdanem, który był gospodarzem uroczystości oraz W-ce Wójtem - Franciszkiem Biedą.

Uroczystość należy uznać za bardzo udaną. Uczestniczyło w niej wielu turystów wypoczywających na Ziemi Limanowskiej oraz mieszkańców Gminy Limanowa. Uroczystość prowadziłem wspólnie z Marcinem Klejszmitem, znanym konferansjerem i aktorem krakowskim.

Jacenty Musiał

Wystąpił m. / in. Zespół DISBAND z Rupniowa prowadzony przez Mieczysława Biela.

Ogromną euforię wśród dzieci zdobył program "Parada Clownów" .

Ponadto swoje stoiska prezentowali następujący wystawcy:

• Dariusz Smoleń
  • Jolanta i Zygmunt Kłosowscy
  • Zofia Mirek
  • Barbara Kościółek
  • Koło haftu WDK Stara Wieś
  • Krzysztof Kuczaj
  • WKK Pisarzowa
  • Stanisław Ptaszek
  • Marta Łyszczarz
  • Dorota Górszczyk

oraz przejażdżki konne ze Stadniny Koni Czesława Kaima z Rupniowa.

Jacenty Musiał